A járványhelyzet idején se feledkezzünk meg a fül-orr-gégészeti rákszűrésről (x)

A jelenlegi járványhelyzet igazán jelentős próbatétel elé állította az egészségügy mellett a magánszemélyeket is. Nem véletlenül, hiszen sokan a szabályozások betartása miatt alig hagyják el otthonukat, ezáltal csak dolgozni és bevásárolni mennek el, az egyéb teendőket azonban annak ellenére is halogatják, hogy némelyeket egyáltalán nem szabadna.

Ide sorolhatjuk az onkológiai szűréseket is, melyek különösen így tavasszal a fül-orr-gégészet szakágán belül igencsak fontosak lehetnek. Saját egészségünk érdekében tehát ne halogassuk a rendszeres ellenőrzéseket, mert a daganatos elváltozások szinte mindegyikére igaz, hogy minél korábban feltárásra kerülnek, annál nagyobb eséllyel gyógyíthatók.

A gyakorlatban sajnos azonban a feji és a nyaki daganatok túlélési statisztikája rendkívül rossz, aminek az oka minden esetben az, hogy a páciensek már nagyon későn fordulnak orvoshoz. Cikkünk Dr. Pataki Zsolt, az Oktogon Medical Center fül-orr-gégészének segítségével készült!

Oktogon Medical

Tünetek, melyek fül-orr-gégészeti daganatra utalhatnak

Noha az onkológiai szűrés célja éppen az, hogy idejekorán, még az első tünetek jelentkezése előtt feltárja a daganatos elváltozásokat, azonban sajnálatos módon gyakori eset, hogy már csak panaszok esetén jutnak el a betegek szűrővizsgálatokra. Lássuk fül-orr-gégészeti szempontból a tüneteket az egyes területek kapcsán.

Fej és nyak

A fejen és a nyaki régióban előforduló daganatos elváltozások jellemzően nagyon korán láthatóvá, vagy legalábbis tapinthatóvá válnak, így a betegek a legtöbbször csomókra, kinövésekre panaszkodva jutnak el szűrővizsgálatra. Amennyiben az elváltozás nem látható és nem is érezhető, akkor is produkálhat problémákat, hiszen érintheti a légutakat, valamint a nyelőcsövet, ezáltal légzési- vagy nyelési nehézségeket eredményez, esetleg kapcsolódó fájdalmakat, gyakori félrenyelést és így tovább.

Szájüreg és nyálkahártya

A fül-orr-gégészeti onkológiai szűrés során alapos vizsgálatra kerülnek a nyálkahártyák is, melyeken duzzanat, fehéres elváltozások, fekélyek keletkezhetnek. A tünetek között itt is jellemző a nyelési fájdalom, a gyakori rekedtség, a tartósan fennálló kellemetlen szájszag vagy a nyelv mozgásának akadályozottsága. Szintén a nyálkahártyán megjelenő daganatos elváltozásra utalhat, ha olyan nyaki csomót tapintunk, ami nem fáj, ellenben nyeléskor nyomást idéz elő a fülbe sugározva.

Orrgarat és orrmelléküreg

Rendkívül nehéz felismerni az orrgaratban és az orrmelléküregben megjelenő daganatokat, melyek gyakran nem is a szagláshoz kapcsolódó tüneteket produkálnak, hanem példának okáért kettős látást vagy nagyothallást eredményeznek, ezek alapján pedig gyakran még az orvosok sem erre gyanakodnak elsőként. A rákos elváltozások ebben az esetben sokszor járnak olyan általános tünetekkel, mint az orrdugulás vagy az orrvérzés, de előrehaladott állapotban az arc duzzanatát, deformációját, gyakori fejfájást, az archoz kapcsolódó érzészavart, valamint a felső állkapocs fogainak meglazulását eredményezheti.

Gége és algarat

A gége és az algarat esetén egyszerűbb feltárni azokat a daganatokat, melyek a hangszalagok feletti részen helyezkednek el. Ezek az úgynevezett supraglotticus daganatok, melyeknél általánosságban ritkább az úgynevezett glotticus gégerák, ami valójában inkább a hangszalagok mellett alakul ki, vagy konkrétan a hangszalagokon, emiatt nagyon korán okoz rekedtséget. Egyéb esetben gyakoribb a torokfájás, a fülfájás, a nyelésprobléma, a légszomj, valamint a gombócérzés.

Lényegesen nehezebb felismerni a subglotticus daganatokat, melyek a hangszalagok alatti régiókban bújnak meg, és emiatt nagyon későn lehet csak felismerni őket, hiszen kizárólag előrehaladott állapotban okoznak tüneteket. A panaszok megegyeznek a fentiekben leírtakkal, annyi különbséggel, hogy a gombócérzés, a torokfájás jellemzően mélyebb rétegekből érzékelhető.

A gégedaganatok az elhelyezkedésük kapcsán teljesen eltérő áttétképző hajlandósággal rendelkeznek. Ez azért fontos kérdéskör, mert meghatározza a műtét kiterjesztését, valamint azt is, hogy milyen terápiák (sugár- és kemoterápia) válik szükségessé, milyen irányból és mekkora mennyiségben.

A glotticus gégerák, vagy más néven hangszalag rák esetében például rendkívül ritkának tekinthető a nyirokcsomó áttét, és míg a hangszalagok alatti gégedaganat esetén ez az érték 20 százalék, a hangszalag feletti régióban a 40 százalékot is elérheti. Emiatt a betegek túlélési esélyei nagy mértékben függnek az adott daganat áttétképző jellegétől.

Milyen vizsgálatok várnak ránk az onkológiai szűrésen és feltételezett rákgyanú esetén?

Amennyiben fül-orr-gégészeti rákszűrésen veszünk részt, különféle vizsgálatokra készülhetünk annak függvényében, hogy vannak-e tüneteink, azok milyen jellegűek, illetve a szakorvos talált-e problémára utaló jeleket a szájüreg és az orrüreg áttekintésekor.

Elsődlegesen ugyanis ez a régió kerül feltárásra, amihez a fül-orr-gégész minden esetben speciális tükröket alkalmaz. Ezekkel alaposan át lehet tanulmányozni a látható felületeket, de a fizikai szemrevételezés mellett indokolt esetben akár endoszkópos vizsgálatra is szükség lehet, ha olyan területeket kell feltérképezni, melyek feltehetően problémásak, azonban tükrökkel nem láthatók.

Vizsgálatok daganatgyanú esetén

Amennyiben a tünetek vagy az első eredmények alapján daganatgyanú merül fel, minden esetben további vizsgálatokra kerül sor. Ezen a téren a vérvételes laborvizsgálat az elsők között jellemző, hiszen a rákos elváltozásoknak jellemzően nyomuk van a vérképen, de ez önmagában természetesen nem lesz elegendő a konkrét feltérképezéshez.

Elengedhetetlen valamilyen képi feltárás is, mint amilyen a röntgen, az ultrahang, a CT vagy az MRI. Erre különösen akkor lehet szükségünk, ha sem endoszkópiával, sem tapintással nem lehet elérni a problémásnak vélt területeket.

Kellemetlenségekkel járhat, de a diagnosztika miatt rendkívül fontos lehet a szövettan. Az elérhető daganatgyanús kitüremkedések vagy területek esetén ebben az esetben egy tűszúrással mintát vesznek a szövetekből. Gyakran akkor is szükség lehet rá, ha megszületett a diagnózis, hiszen a kezelés körülményeit a szövettani eredmény minden esetben meghatározhatja.

A biopszia a legtöbbször a szájüreg, a torok, az orrgarat és a gége elváltozásai esetén lényeges, ha duzzanatok, fekélyek vagy gyanús foltok jelentkeznek a nyálkahártyán. A legtöbbször azért lehet szükség rá, mert az aspirációs citológia a gyakorlat tanúsága szerint nem minden esetben pontos, így ez is befolyásolja a diagnózist, segít eldönteni, hogy jó- vagy rosszindulatú elváltozásról van szó, illetve a kezelés részleteit szintén befolyásolhatja.

Összefoglalva, hogy mikor forduljunk feltétlenül fül-orr-gégészhez

  • Amennyiben legalább három hete fennálló rekedtségtől szenvedünk, és panaszunkat nem kíséri, illetve nem előzte meg felsőlégúti megbetegedés.
  • Legalább két-három hétig tartó, fülbe sugárzó torokfájdalom esetén, ami jelentkezhet rekedtséggel és rekedtség nélkül is.
  • Tartós nyelési fájdalom, nyelési nehézség mellett. Véres köpet esetén.
  • A nyaki régióban megjelenő csomók és duzzanatok észlelésekor.
  • A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Olvassa el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Nincs front
    Maximum: +21 °C
    Minimum: +6 °C

    A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra