A HPV a szájban is rákot okoz, de most elcsíphetik

Azoknál a betegeknél, akiket szájüregi vagy garatrákkal kezeltek, megtalálták a HPV-fertőzést jelző antitesteket, ami arra utal, hogy legalább egyfajta antitest hasznos lehet a megismétlődő rák növekvő kockázatának kimutatásában - állítják a Johns Hopkins egyetem rákmegelőzésen dolgozó tudósai.

A szinte kizárólag szexuális úton terjedő HPV-fertőzések a felelősek a legutóbbi időben emelkedő szájüregi- és garatrák esetekért az Egyesült Államokban: Ezeknek a megbetegedéseknek legalább a 80 százalékában ugyanis tetten érhető a HPV az amerikai országos rákintézet szerint.

Összességében jobbak a túlélési esélyeik azoknak a betegeknek, akiknél a torokban, a nyelven és a mandulákon kialakult tumorok HPV-pozitívnak bizonyultak, mint a hasonló, de nem a HPV által okozott daganatok esetében. A vizsgálatok ugyanakkor azt mutatják, hogy az esetek több mint 25 százalékában a HPV-pozitív daganatok kiújulnak, rendszerint a kezelés utáni első két évben.

Magyarországon évente mintegy 3 ezer embernél fedeznek fel szájüregi rákot, a daganat következtében csaknem 1700 beteg hal meg minden évben. Kattintson! „Jelenleg nincs megbízható teszt a kiújulás korai kimutatására, ezért reméljük, hogy találunk egy biológiai marker, amely segíthet azonosítani a leginkább veszélyeztetetteket” – mondta Carole Fakhry, a Johns Hopkins Kimmel Rákkutató Központ docense.

Az új tanulmányban, Fakhry és kollégái figyelmüket azokra az antitestekre, azaz immunrendszeri fehérjékre összpontosítják, amelyeket a szervezet azért termel, hogy harcoljon a HPV-hez köthető rákfehérjékkel. Egy ilyen antitest, az úgynevezett E6, szorosan kapcsolódik a HPV-pozitív szájüregi és garatrák kialakulásához.

Az E6 ellenanyag szintjének esnie kell, ha a beteg kezelést kapott a rák ellen. Fakhry és kollégái szerint ezért indokolt feltételezni, hogy az E6 szintjének növekedése a kezelést követő időszakban a rák kiújulásának növekvő kockázatát jelezheti.

Kutatják a HPV-fertőzés és a szájüregi daganatok közötti összefüggést

Fakhry szerint a tanulmány ígéretes kezdetet jelent ahhoz, hogy megtalálják a módját a leginkább veszélyeztetett betegek kiszűrésének egy vérvizsgálat révén. Ahhoz azonban még sokkal több adatra van szükségük, hogy megerősítsék az E6 biomarkerként való hasznosságát. Az egyik legjobb módja ennek egy olyan kutatás lenne, amely az antitestet egy nagy betegcsoportban vizsgálná, s a terápia előre meghatározott pontjain vizsgálnák az E6 szintet.

Jelenleg a HPV antitesteket nem mérik rutinszerűen, ezért nehéz megbecsülni egy ilyen eljárás költségét, és még elég sok időre van szükség, hogy készíthessenek egy ilyen „arany standard” tesztet – állapította meg a kutatásvezető. Szerinte ez a vizsgálat azért is hasznos lenne, mert könnyebben tudnák meghatározni, hogy az egyes betegeknek milyen utókezelések kellenek, illetve mikor válnak szükségessé a képalkotó vagy klinikai vizsgálatok a rák lehetséges visszatérésének azonosítására.

Forrás: Johns Hopkins Medicine

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra