A C-vitamin rákellenes hatásának eddig nem ismert mechanizmusa

Azt már régen tudják a kutatók, a C-vitamin segít a rák megelőzésében, ám újabban kiderült, nem olyan módon, mint azt korábban gondolták. Eddig az volt az általános nézet, hogy a C-vitamin, és a többi antioxidáns úgy veszi fel a harcot a rák ellen, hogy közömbösíti a szabad gyököket, meggátolva ezzel, hogy azok károsítsák a DNS-t.

A Johns Hopkins egyetem kutatói azonban rájöttek, hogy az antioxidánsok más szerepet játszanak a rákellenes küzdelemben.

Nagy mennyiségű szabad gyököt termelő rákos daganattal beültetett egerek egy részének antioxidánsokat adtak, a másik csoportnak csak rákos sejteket ültettek be. Azt tapasztalták, hogy az antioxidánst nem kapó egereknél nem jelent meg szignifikáns DNS-károsodás.

- Amennyiben a rák oka nem a DNS-t ért sérülés, akkor bármit segítenek is az antioxidánsok, annak nincs köze a DNS-károsodáshoz - mondja Ping Gai, a vizsgálat vezetője.

Ebből a következtetésből kiindulva a kutatók arra gyanakodtak, hogy itt egy másféle mechanizmus működik, például a szabad gyököktől függő HIF-1 (hypoxia-induced factor) nevű fehérje játszik döntő szerepet.

A kutatók azt tapasztalták, hogy a HIF-1 nagy mennyiségben van jelen a kezeletlen ráksejtekben, de a C-vitaminnal kezeltekből eltűnik. - A HIF-1 segítségével az oxigénhiányban szenvedő sejt a cukrot energiává alakítja át anélkül, hogy oxigént használna fel, és elindítja a friss oxigénellátást biztosító új erek képződését is - mondja Chi Dang, a kísérletben részt vevő másik kutató.

Egyes gyorsan növő daganatok annyi energiát használnak fel, hogy elfogyasztanak minden oxigént, ezért HIF-1-re van szükségük a túléléshez. A HIF-1 azonban csak a szabad gyökök környezetében működik.

Az antioxidánsok tehát úgy védenek a rák ellen, hogy eltávolítják a szabad gyököket, és leállítják a HIF-1 működését, miközben a daganat képződését is gátolják. A kutatók bizonyosságképpen a fehérje génvariánsával is elvégezték a kísérlet próbáját.

Aki törődik az egészségével, azért ne halmozzon fel nagy mennyiségű C-vitamint otthon, a kutatók ugyanis kijelentették, hogy vizsgálatuk még csak a korai fázisában tart.

Innovations Report

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra