Meglepő betegséget válthat ki a koronavírus

Egészséges emberek szervezetében is kiválthat diabéteszt a koronavírus, illetve a már cukorbetegséggel küzdők állapotán is sokat ronthat a fertőzés.

A cukorbetegség és a koronavírus kapcsolatát már több kutatás is vizsgálta a közelmúltban. Az egyik ilyen vizsgálat eredménye szerint a vírus okozta COVID-19 megbetegedés súlyos formában jelentkezik azoknál az idős, 2-es típusú diabéteszben szenvedőknél, akiknél a betegség valamilyen szövődménnyel is párosul. Egy friss tanulmány szerint pedig a koronavírus akár egészséges szervezetű emberekben is kiválthatja a diabéteszt, illetve a már meglévő cukorbetegség szövődményei is súlyosabbak lehetnek - írja az Eurekalert .

Cukorbeteg? Ezt egye reggelire A cukorbetegség kezelésének legfontosabb eleme az életmód-terápia, amelynek során nagy figyelmet kell fordítani a megfelelő és személyre szabott táplálkozásra. Diabétesz esetén a diéta megtervezésénél figyelembe kell venni a szervezet napszaki inzulinérzékenységét is, így nem mindegy, mikor mit fogyaszt a beteg. Kattintson a részletekért!

Veszélyben a cukorbetegek

A New England Journal of Medicine című lapban egy nyílt levél jelent meg a napokban, amelyet 17 diabetológus szakember is aláírt. Ebben azt kérik, hogy vezessenek globális nyilvántartást a koronavírusos betegek között megjelenő diabéteszes esetekről, ezzel ugyanis követni lehetne a két betegség kapcsolatát, amelyre az elmúlt hetekben több bizonyítékot is találtak.

A klinikai megfigyelések eddig kétirányú kapcsolatot mutattak a COVID-19 és a cukorbetegség között. Egyrészt a cukorbetegek körében nagyobb a koronavírus miatti halálozás és a tünetek is súlyosabbak. Becslések szerint a járványban elhunyt betegek 20-30 százalékának ez volt az egyik alapbetegsége. Másrészt pedig az eddigi megfigyelések alapján a koronavírussal fertőzött betegeknél is az átlagosnál nagyobb arányban alakult ki diabétesz.

Egészséges emberek szervezetében is kiválthat diabéteszt a vírus? Fotó: Getty Images
Egészséges emberek szervezetében is kiválthat diabéteszt a vírus? Fotó: Getty Images

Az viszont továbbra sem egyértelmű, hogy a vírus hogyan befolyásolja a cukorbetegséget. Korábbi kutatások már igazolták, hogy a vírus az úgynevezett ACE-2 receptorokat használja arra, hogy bejusson az emberi sejtekbe. Ezek a receptorok nemcsak a tüdőben , de olyan szervekben (hasnyálmirigy, vékonybél, máj, vese) és szövetekben is megtalálhatóak, amelyeknek fontos szerepük van a glükózanyagcsere lebonyolításában. A kutatók azt feltételezik, hogy a vírus ezekben a szövetekben a glükóz felszívódásának zavarát okozhatja, így hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához. A felismerés nem teljesen új keletű, azt már korábban is megállapították, hogy bizonyos vírusok a diabétesz kialakulását okozhatják.

Francesco Rubino, a King's College London professzora szerint nagyon fontos lenne megérteni ezeket a folyamatokat, hiszen világszerte drámaian megnőtt a cukorbetegséggel küzdők száma. Az érintettek szervezetére pedig nagyon súlyos veszélyt jelenthet a koronavírus-fertőzés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra