Így lehet korán felismerni a cukorbetegséget

Bár ez nem minden esetben könnyű feladat, a cukorbetegség korai felismerése rendkívül fontos, hiszen azáltal késleltethető vagy akár meg is előzhető a szövődmények kialakulása.

A cukorbetegség a világon a leggyakoribb anyagcsere-betegség, amely szövődményei révén rontja a beteg életminőségét és életkilátásait. A 2-es típusú diabétesz gyakran alig észrevehető tüneteket okoz, ezért nem ritka, hogy csupán a kialakulását követően több évvel később diagnosztizálják valamely szövődmény kapcsán, mint amilyen például a visszatérő bőrgombásodás, a nehezen gyógyuló sebek, egyes neuropátiás panaszok, súlyosabb esetben a szívinfarktus vagy az agyvérzés.

Magyarországon körülbelül 700 ezer diagnosztizált cukorbeteg él, akiknek több mint 90 százaléka 2-es típusú diabétesszel küzd. Aggasztó jelenség, hogy a betegség megjelenése egyre fiatalabb életkorra tolódik, aminek hátterében nagy valószínűséggel az elhízás áll.

Fontos a veszélyeztetettek szűrése

Ennek elkerülése érdekében ajánlott a megfelelő szűréseken való részvétel, különösen azon 45 év felettiek számára, akiknek a családjában már előfordult a betegség. Szintén veszélyeztetettek a túlsúlyos emberek, a magas vérnyomással és vérzsírszinttel rendelkezők, a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, továbbá akiknél korábban terhességi cukorbetegséget diagnosztizáltak, valamint a nagy, 4 kilogrammos testsúly feletti magzatot szülő nők.

A fáradékonyság a cukorbetegség egyik jellemző tünete
A fáradékonyság a cukorbetegség egyik jellemző tünete

Egyes gyakori, a cukorbetegségre jellemző tünetek jelentkezése esetén ugyancsak indokolt a szűrés. E panaszok között említhetjük egyebek mellett a fokozott szomjúságérzetet, gyakori vizelést, fogyást, szájszárazságot, fáradékonyságot, infekcióra való hajlamot és homályos látást.

A lehetséges vizsgálatok

A veszélyeztetett, de tünetmentes személyek szűréséhez legalább két különböző időpontban szükséges a vércukor meghatározása éhgyomorra, vagy kérdőíves előszűrést követően egy terheléses vércukorvizsgálat elvégzése.

A nemzetközi gyakorlatban általánosan bevett módszer a glikohemoglobin ( HbA1c ) szintjének meghatározása. Ennek során azt mérik, hogy a vért vörösre festő hemoglobin mekkora arányához köt glükóz. A 6,5 százalék feletti érték mellett már kimondható a diagnózis. Mindemellett ez a módszer hazánkban még nem terjedt el igazán, így továbbra is a terheléses vizsgálat a legjobb elérhető eljárás idehaza.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra