Évek múlva mindenki cukorbeteg lehet

Prof. dr. Barkai László, a Magyar Diabétesz Társaság elnöke a cukorbetegség rohamos terjedésére hívja fel a figyelmet. Magyarországon a diabéteszesek 90 százaléka 2-es típusú cukorbeteg, amit egészséges életmóddal meg lehetne előzni.

Magyarországon, csakúgy, mint világszerte rohamosan nő a cukorbetegek száma. Mit jelent ez pontosan?

Magyarországon körülbelül 7-800 ezer cukorbeteg él, azaz a lakosság körülbelül 7-8 százaléka. De ha azt vesszük, hogy a 60-70-es években ez 3-3,5 százalék volt, akkor ez már nagy emelkedés. Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők aránya körülbelül 10 százaléka az összes diabéteszben szenvedők számának. A fiatalok és a gyermekkori cukorbetegek vonatkozásában több évtizedre visszanyúló statisztikánk van - ez jobban nyomon követhető, hiszen akinek inzulint kell kapnia, az cukorbeteg, nem lehet eltitkolni. Ebben a csoportban azt figyeltük meg, hogy rohamosan növekszik a legkisebb gyerekeknél, a 4 év alatti korosztályban.

Ennek mi az oka?

Nem tudjuk. Ma még nem ismert környezeti tényezőkre gondolunk, mint bizonyos táplálkozási szokások. A 2-es típusú cukorbetegség gyakorisága is rohamosan növekszik, ennek azonban tudjuk az okát: a táplálkozás és a mozgásszegény életmód, valamint az ehhez társuló elhízás az alapjai ennek a betegség kialakulásánál. Mivel ez az életforma egyre inkább elterjedt, így a cukorbetegek aránya is nőni fog.

A magyarországi adatok speciálisak valamilyen szempontból?

Magyarország európai átlag. De mondjuk az Egyesült Államokhoz képest alacsonyabb az arány, de sajnos követjük az ottani trendeket.

Egy előadásában azt mondta, hogy évek múlva akár mindenki cukorbeteg lehet. Ez valóban reális?

Évről évre újabb és újabb becslések jönnek ki, egyre magasabb számokkal. Exponenciálisan nő a betegek számaránya, ha ez folytatódik, a határ a csillagos ég, bár olyan természetesen soha nem lesz, hogy minden ember cukorbeteg legyen. De vannak például olyan populációk például a Csendes-óceáni szigetvilágban, ahol a nyugati civilizáció hatására az addig teljesen ismeretlen cukorbetegség aránya a bennszülött lakosságban 80-90 százalékos lett.

A kép közepén áll: Prof. dr. Barkai László

Mi mit tehetünk a megelőzésért?

Az 1-es típusú cukorbetegség ellen nem tehetünk semmit, mert nem ismerjük a kialakulásának az okát. Annyit tehetünk, hogy figyeljük a gyerekek tüneteit: például ha sokat iszik, sokat eszik, de mégis fogy. A 2-es típusú cukorbetegségnél a megelőzés alapja egyértelműen az egészséges étrend, sok zöldséggel , magas kiőrlésű kenyérféleségekkel, illetve a kalória bevitel visszaszorítása, illetve a rendszeres, napi 20-30 perc fizikai aktivitás, enyhe kiizzadásig. De az egészséges életmód annál is hasznos, aki már cukorbeteg lett, így a tünetei enyhébbek, a kezelés sikeresebb lehet.

90 éve felfedezték az inzulint és elkezdődött a tömeggyártás, majd a nyolcvanas évek elején újabb jelentős lépés volt a humán inzulin kifejlesztése. Jelenleg mi a legmodernebb eljárás?

A legmodernebb inzulinkezelési terápia jelenleg az úgynevezett analógokkal történő inzulinkezelés. Olyan analógokat fejlesztettek ki, amelyek egyenletes inzulinszintet biztosítanak a szervezetben, csakúgy, mint a hasnyálmirigy, amely pillanatról pillanatra adagolja az inzulint. Étkezéskor pedig egy gyors inzulinválaszt tudunk adni. De továbbra sem tudjuk a máj vénarendszerébe adagolni az inzulint. A hordozható inzulinpumpa a másik modern eljárás, amely szintén folyamatosan adagol, de ez is csak a bőr alatti szövetekbe tudja juttatni, nem a megfelelő helyre. Kutatások vannak Magyarországon is a mesterséges hasnyálmiriggyel, illetve azzal kapcsolatban, hogy közvetlenül a hashártyára juttassuk az inzulinmolekulát, ami már közvetlenül a máj erekbe juttatná. De intenzív kutatások folynak például a hasnyálmirigy szigetsejt-transzplantációval kapcsolatban is. Ezek azonban még kezdeti stádiumban vannak.

Az Áttörés. Az inzulin felfedezésének kalandos története című könyv a Nobel-díjas felfedezésről és a tömeggyártás megkezdéséről szól egy kislány történetén keresztül. Önt melyik gondolat ragadta meg?

Az igazi jelzője ennek a könyvnek maga a címe, az Áttörés. És nem csak a diabetológiában, de az orvostudományi kutatások területén is, illetve nagyon sok ember életében. De a klinikusok életében is áttörést jelentett az inzulin, hiszen ha teljesen lesoványodott, súlyos állapotban bekerülő gyermekeket látunk, egy áttörés, amikor megkapják az életet jelentő inzulint.

HUDBT00213

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra