A terhességi cukorbetegség veszélyei

Mind a babára, mind az anyára veszélyt jelent a terhességi cukorbetegség, ezért kiemelten fontos annak időben történő felismerése és megfelelő kezelése. Öröm az ürömben, hogy az esetek többségében életmódbeli változtatásokkal is kordában tartható a probléma.

A cukorbetegség a terhességhez társuló egyik leggyakoribb kóros állapot. A várandósság alatt az inzulinszükséglet három-négyszeresére is emelkedhet, aminek hátterében elsősorban a lepény által termelt hormonok hatásai állnak. A normál terhesség során az inzulinszükséglet a 37. hétig növekszik, ezt pedig az úgynevezett Langerhans-szigetek számának és nagyságának növekedése képes biztosítani. Amennyiben a fokozott igény meghaladja a terhes nő hasnyálmirigyének teljesítőképességét, úgy terhességi diabétesz (GDM) alakul ki, leggyakrabban a harmadik trimeszterben. Az étkezés hatására a normális szénhidrát-anyagcseréjű terhes nőknél az inzulinválasz nagyobb, mint a terhességi cukorbetegséggel küzdőknél – foglalta össze dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa.

terhességi diabétesz, magzat, kismama
Kezeletlenül a terhességi diabétesz a magzatra és a kismamára is veszélyes.

A legfontosabb vizsgálatok

A terhességi diabétesz általában nem vagy csak alig okoz észrevehető tüneteket. A legtöbb esetre ezért csupán szűrővizsgálattal derül fény, minden esetben a 24-28. hét között elvégzett terheléses vércukorvizsgálat (OGTT) alapján: amennyiben az éhomi vércukor 5,6 mmol/l vagy e feletti, illetve a 120 perces érték 7,8 mmol/l vagy magasabb, akkor fennáll a terhességi cukorbetegség.

Nézzük, cukorbeteg maradhat-e a kismama a szülés után.

A rizikócsoportba tartozóknál már korábban, az első trimeszter végén, de legkésőbb a 12-16. héten el kell végezni a cukorterhelést. Amennyiben ez negatív, akkor a 24-28. héten ismételt vizsgálat szükséges. Ez segít abban, hogy minél korábban felismerjék a terhességi diabéteszt, lehetővé téve ezáltal a szövődmények megelőzését. A kockázatnövelő tényezők közé tartozik:

  • a 35 év feletti életkor,
  • a túlsúly és az elhízás,
  • a korábbi terhesség során kimutatott GDM,
  • a családban előforduló cukorbetegség,
  • a policisztás ovárium szindróma (PCOS)
  • és a magas vérnyomás.

Miért fontos a kezelés?

Megfelelő kezelés nélkül a terhességi diabétesz kockázatot jelent mind az anyára, mind a magzatra nézve. A GDM-es anyák gyermekeinél a későbbiekben nagyobb valószínűséggel jelentkezik fiatalkori elhízás, csökkent glükóztolerancia és 2-es típusú diabétesz . A terhességi diabétesz kezelése során gyakran elegendő az életmód-terápia, így a napi öt-hat alkalomra elosztott, megfelelő étrend és a terhelhetőséghez alkalmazkodó fizikai aktivitás. A diéta célja az anya és magzat számára szükséges tápanyagok biztosítása a normál szénhidrát-anyagcsere fenntartása mellett. A várandósság ideje alatt javasolt magzatvédő vitaminok alkalmazása.

Amennyiben az életmódkezelés nem hozza meg a kívánt vércukorértékeket, úgy gyors hatású inzulin adása szükséges a főétkezések előtt napi 1-3 alkalommal. Előfordulhat, hogy csak reggelihez vagy reggelihez és vacsorához szükséges az inzulin adása.

Alapvető a vércukor önellenőrzése is, amely segíti a beteget és a kezelőorvost egyaránt, mivel tájékoztatást ad az aktuális vércukorértékről, ezáltal növeli a kezelés biztonságosságát, segít annak szükséges módosításában, valamint hozzájárul az anyagcserehelyzet javulásához és ezáltal a szövődmények elkerüléséhez. A vércukor-ellenőrzés gyakoriságát mindig egyénre szabva, a szakorvos által kell megállapított módon kell folytatni, ehhez pedig fontos a rendszeres diabetológiai kontroll.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra