Strandolás után ezért viszketünk

Akár a napfény vagy a naptej egyes összetevői, de a medence vize miatt is jelentkezhetnek testszerte viszkető kiütések.

A kellemetlen tünetek enyhítésére dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica főorvosa adott tippeket.

Kiütések, foltok, csalánkiütés

Melegkiütés vagy napallergia? Ez a különbség!

Igen kellemetlen tüneteink jelentkezhetnek, ha bőrünk érzékeny a napfényre. Nem is feltétlenül kell hozzá egy egész napos strandolás, a kiütéseket akár már az enyhe tavaszi nap is előcsalogathatja. Nyáron azonban - mivel többet tartózkodunk a napon - gyakrabban jelentkeznek a panaszok. A megelőzés érdekében ajánlott kerülni a napfényt, ám ha nem szeretnénk az egész nyarat a lakásban tölteni, segíthetnek a célzott bőrproblémára kifejlesztett napvédő krémek is. Ezeket azonban árnyékban is nagyon fontos használni, hiszen ott is elegendő UV sugárzás éri a bőrünket ahhoz, hogy a tünetek megjelenjenek.

nyár, napfény, UV-sugárzás, kiütések, kemikáliák, strand
A napfény, a klór és a naptej is okozhat kellemetlen, viszkető bőrtüneteket. Fotó: 123rf

Gyógyszerek, kémiai- és illatanyagok

Fotoallergia esetén bizonyos gyógyszerek, naptejek és egyéb kozmetikumok is kiválthatnak kellemetlen tüneteket a napfény hatására. A gyógyszerek közül leggyakrabban az antibiotikumok és a vérnyomáscsökkentők okoznak panaszokat. Ezek szedése mellett napégéshez hasonló bőrelváltozás, bőrpír, csalánkiütés, viszkető foltok és duzzanatok jelentkezhetnek a bőrön a napfény hatására. Ilyen esetben antihisztamin és gyulladáscsökkentő krémek segíthetnek csökkenteni a tüneteket.

A medence vize is okozhat tüneteket

Irritatív ekcéma, vagyis egyfajta fokozott érzékenység esetén a medence fertőtlenítéséhez használt klór hatására is ekcémaszerű tünetek jelentkezhetnek. Rendszerint a nagy koncentrációban jelen lévő klór vagy a hosszabb ideig tartó érintkezés váltja ki a tüneteket. Jellemzően az ekcémás vagy atópiás - nagyon száraz bőrű - személyek eleve érzékenyebbek a klóros vízre, náluk még gyakrabban jelentkeznek ilyen panaszok strandolás után. A tünetek kezelésében gyulladáscsökkentő krémek és antihisztamin segíthet. A megelőzéshez fontos a bőr gondos ápolása - még a strandolás előtt is érdemes hidratáló krémmel bekenni a testet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra