Pattanások a háton: mi az oka, és mi segíthet?

Az akne sok felnőttet érintő probléma, amely jellemzően a faggyútermelő miriggyel sűrűn átszőtt bőrfelületeken, például az arcon, a mellkason és a háton alakul ki.

Az emberek 85 százalékának kamaszkorában pattanásos lesz a bőre, majd 25 éves korukra rendszerint teljesen elmúlik. A felnőttkorban jelentkező pattanások mindazonáltal nem különböznek a kamaszkoriaktól. Azaz lehetnek fekete vagy fehér mitesszerek, de előfordulhatnak gennyes váladékkal teli dudorok, úgynevezett ciszták is. A háton jelentkező akne kezelése a súlyosságtól függ, és magában foglalhatja vény nélkül kapható termékek alkalmazását, vényköteles gyógyszereket és olyan alternatív kezeléseket, mint például a fényterápia. A Medicalnews Today cikke alapján sorra vettük, hogy mi okozza a háton kialakuló aknét, illetve milyen házi eljárásokkal lehet enyhíteni a tüneteit.

Pattanások felnőttkorban is kialakulhatnak a bőr  bármely részén, így akár a háton is
Pattanások felnőttkorban is kialakulhatnak a bőr bármely részén, így akár a háton is. Fotó: Getty Images

Az aknék kialakulása

Típusai A háton jelentkező pattanás nem különálló betegség, de az arcon mutatkozó aknéhoz képest a kezelése mégis kihívásokkal jár. Például nehezebben lehet látni és elérni a háton lévő pattanásokat a kezelések alkalmazásához. Szakértők szerint a háton jelentkező akne a következő négy típusba sorolható:

  • 1. Mitesszerek: a dudor közepén egy sötét pötty található.
  • 2. "Pusztulák": a puha, gennyes dudornak fehér a közepe.
  • 3. Pattanások: a kiterjedt, kemény csomónak nincs különálló "feje", a bőr kemény.
  • 4. Ciszták: kiterjedt, gyulladásos mitesszerek, kelések.
  • A mellkashoz és az archoz hasonlóan a háton is nagyon sűrűn találhatók faggyúmirigyek . Ezek egy viaszos anyagot állítanak elő, amely egészségesen tartja a bőrt. A faggyúmirigyek a szőrtüszőkhöz, vagyis a pórusokhoz kapcsolódnak. Ha a faggyú vagy az elhalt hámsejtek eltömítik a pórust, az elzáródást okozhat. Ez az elzáródás gyulladáshoz vezethet, vagy baktériumokat zárhat be a pórusba. Így alakulnak ki a pattanások.

    Az élesztőgombák egy típusa, a Malassezia szintén okozhat pattanásokhoz hasonló elváltozásokat. Az élesztőgomba nedves környezetben, például izzadt bőrfelületen hajlamos túlszaporodni. Mivel a hátunkat általában ruha, hátizsák, pántok és egyéb dolgok takarják, ezért ideális környezet lehet ennek a mikrobának.

    Ha az élesztőgomba bejut a szőrtüszőkbe, az pityrosporum folliculitis néven ismert állapotot okozhat. Olyannyira, hogy szakértők szerint, ha valakinél nem válnak be az antibakteriális kezelések a háton lévő pattanásokra, az illetőnek valószínűleg pityrosporum folliculitis okozhatja a tüneteit.

    Megszabadulni a pattanásoktól

    A pattanások elleni alapvető bőrápolási rutin jellemzően a tisztítással kezdődik. Mindennap és minden alkalommal, amikor megizzadunk, mossuk le a bőrt enyhe, nem irritáló tisztítószerrel. Kerüljük a durva szappanokat és a bőrszárító hatású összetevőket, mint például a klór . Fontos, hogy ne dörzsöljük a pattanásokat, mert az fokozhatja a gyulladást.

    Amikor a pattanások fellángolnak, érdemes benzoil-peroxidos lemosót használni. Ez az összetevő megöli a baktériumokat, és segít enyhíteni a tüneteket is. Érdemes az enyhébb, 5,3 százalék körüli koncentrációt keresni, mivel az ennél töményebb hígítási arány irritációt okozhat. Természetesen át kell gondolnunk a samponok és más hajápolási termékek használatát is. Az összetevőktől függően ugyanis bármelyik irritálhatja a bőrt, ahogy zuhanyzás vagy fürdés közben lefolyik a háton.

    Még több hidratálás

    Ha a hátbőrt száraznak vagy feszülőnek érezzük, különösen zuhanyzás vagy fürdés után, használjunk olajmentes hidratáló krémet. Keressük a "nem komedogén " feliratú termékeket. A kifejezés arra utal, hogy a termék nem tömíti el a pórusokat. A tünetek enyhítése érdekében - a benzoil-peroxidos arclemosó használata mellett - érdemes kipróbálni olyan bőrápoló terméket is, amely 0,1 százalék retinoidot (természetes A-vitamin-származékot) tartalmaz. Sok vény nélkül kapható krém tartalmazza ezt az összetevőt. További értékes hatóanyagok a kozmetikai kezelés során: a bőrnyugtató hatású azulén, tápláló borágó- és jojobaolaj, hidratáló hialuronsav és epigran. Illetve adapalén gél. Utóbbit zuhanyzás után, lefekvés előtt javasolt használni.

    Napozás hatására a pattanások sötétebbé és feltűnőbbé válhatnak. Ezzel az is együtt járhat, hogy hosszabb ideig tartanak. Nyáron használjunk nem komedogén, legalább 30-as fényvédő faktorral rendelkező fényvédőt. Ha a házi gyógymódok és a vény nélkül kapható készítmények nem segítenek, illetve ha a pattanások cisztás jellegűek, mindenképpen beszéljünk bőrgyógyász szakorvossal!

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Anafilaxiás reakció gyakori okai

    Olvassa el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +16 °C
    Minimum: +3 °C

    Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra