Napfénykerülők

A napallergia nyilvánvalóan tavasszal és nyáron okoz problémát. Dr. Vass Ilonát, bőrgyógyász-kozmetológus szakorvosunkat kérdeztük a legfontosabb tudnivalókról:

A napallergia a bőr kórosan megnövekedett fényérzékenysége. Nem a bőrtípustól, hanem más endogén tényezőktől, a szervezet hajlamától függ. (Itt el kell különítenünk azokat az allergiás reakciókat, amelyeket nem maga a napfény vált ki, hanem a különböző krémek, napozáshoz használt kozmetikumok, illetve a kozmetikumok és a napfény együttesen okoznak.)

Néhány órával vagy nappal a napon való tartózkodás után kellemetlenül erősen viszkető és égető érzés kíséretében bőrpír, csomók, hólyagok, csalánkiütések, ödémák jelennek meg a bőrön. A polimorf szó a bőrtünetek sokféleségére utal. A panaszok többnyire az első erősebb tavaszi napsugarak hatására jelennek meg. Sokaknál a tünetek később enyhülhetnek, mintha a bőr megszokná a napsütést, de nyáron, amikor a nyaralás alkalmával megint intenzívebb sugárzásnak van kitéve a bőr, a tünetek újra kiújulnak, erősödnek.

A napallergia közvetett kiváltó oka az UV-sugárzás, kialakulásának folyamata illetve a közvetlen allergén lényegében ismeretlen. Feltételezhető, hogy lényegében egy késleltetett típusú sejtes immunválasz van a jelenség hátterében. Erre utalnak a klinikai kórlefolyás, a bőrelváltozások képe. Az allergiás betegek pigmentképzése egyébként teljesen normális lehet.

Sajnos a napallergiás bőr egyéb, nem napallergia-eredetű bőrbetegségei is rosszabbodhatnak, illetve érzékelhetővé válnak a napsütés hatására, ezért előfordulhat, hogy a beteg számára csak napsütéses időszakokban "derül rá fény", hogy egyes gyógyszerek vagy tápanyagok a bőrt fokozottan fényérzékennyé teszik.

- Hogyan előzhető meg a napallergia tüneteinek megjelenése?

- A polimorf dermatózis tünetei maguktól eltűnnek, ha a beteg tartózkodik a napfénytől. Sajnos sokszor csak a zárt tér jelent megoldást, hiszen különösen a vízparton, még az árnyékban is annyi ultraibolya sugárzás éri a bőrt, amennyi elegendő az allergiás reakciók kiváltásához. Az UV-B sugárzást ugyan kiszűrő, de az A-t áteresztő üveg mögött (pl. autóban) sincs védve az erre érzékeny bőrfelület. A testet fedő ruházat is csak akkor megfelelő, ha tényleg nem ereszti át az UV-sugarakat.

- Mely textíliák szűrik ki a napallergiát okozó sugarakat?

- Magyarországon is voltak forgalomban olyan textíliák, amelyeket speciális UV-szűrő anyaggal impregnáltak, így tényleg nem engedte át az ultraibolya fényt.

- Mit kell tudnunk a fényvédő krémekről?

- Olyan, patikában beszerezhető fényvédő készítményeket kell használni, melyeknek UV-A-szűrő hatása is megfelelő. A régi készítmények már lebomlott hatóanyagai nem védenek, ezért a lejárt szavatossági idejű krémeket dobjuk ki és cseréljük újra, ne használjuk el őket testápolónak, mert a régi krémek tartalmazhatnak elbomlott és ezért bőrre ártalmassá vált anyagokat. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a készítményeket nem akkor kell felvinni a bőrre, amikor napra megyünk, hanem legalább 30 perccel előbb, mert csak így tudják kifejteni tényleges fényvédő hatásukat.

- Mivel kezelhető a napallergia, ha már nem sikerült megelőzni?

- Az esztétikai problémákon túl a legkellemetlenebb a viszketés, ami bizony az elviselhetetlenségig fokozódhat, az éjszakai alvást is lehetetlenné teszi. Az erős viszketést jól lehet csillapítani antihisztamin tartalmú krémekkel, melyeket az orvos írhat föl. A tünetek elmulasztásában a helyi kortikoid kezelés is sokat segít.

Enyhe napallergiánál szóba jöhet egyébként a megelőző szoláriumos kezelés, de gyakorlatilag ritkán alkalmazzák, mert a fény adagolása nem egyszerű. Alkalmazása attól függ, mennyire fényérzékeny a beteg.

- A szoláriumon kívül van-e olyan mesterséges fényforrás, mely előcsalhatja a polimorf fotodermatózis tüneteit? - kérdezem végül a doktornőt.

- Igen van, egyes fényérzékeny betegeknél a tévénézés sem ajánlott, és vannak olyan lézerkezelések, amelyek szintén nem alkalmazhatók napallergiásoknál, de ez mindig attól függ, hogy milyen hullámhosszú fényre érzékeny a beteg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra