Hol vannak a betegek? Miért nem látjuk őket?
Sok beteg a világtól elzártan, a társadalomból és szűken vett közösségéből kirekesztetten, szégyenteljesen éli az életét, gyakran depresszióval küzdve, munkanélküliként. A betegség rendkívül látványos tünetekkel is járhat, illetve akár az ízületeket is megtámadhatja - ekkor pedig a mozgás annyira fájhat, hogy az illető dolgozni, önmagát ellátni sem képes.
A pikkelysömör (pszoriázis) egy krónikus, a bőrt és az ízületeket érintő örökletes, gyulladásos betegség, mely nem gyógyítható. A pszoriázis miatti életminőség-romlás mértéke meghaladja a súlyos szív- és érrendszeri vagy cukorbetegségben szenvedő betegeknél észlelt szintet!
Ám a megfelelően kiválasztott krémek, tabletták, az UV-fényterápia, illetve a legújabb, úgynevezett biológiai terápia segítségével az életminőség drasztikusan javítható. "A betegség ugyan nem gyógyítható, de a betegek számára a tünetmentesség is tökéletesen elég a boldogsághoz" - mondta dr. Wikonkal Norbert bőrgyógyász.
Nem vagy egyedül!
Ez egy stigmatizáló betegség - mondta Vargáné Kiss Zsuzsanna, a Magyar Prosiasis Alapítvány titkára. Az orvosok, a jól képzett bőrgyógyászok, a centrumokban dolgozók a testi tünetekkel törődnek, arra azonban nincs idejük, hogy a mindennapi élethez tanácsokat adjanak, és még a beteg lelkét is ápolják.
Születéstől haláláig mindenkinél kijöhet a betegség
A betegség bármilyen életkorban előjöhet, akár csecsemőkorban is, vagy 90 évesen is. A két legjellemzőbb időszak mégis a hormonális változások ideje: a pubertáskor és a változókor - mondta a HáziPatika.com kérdésére Wikonkal Norbert bőrgyógyász.
A pszoriázis kialakulásában több gén is szerepet játszik, ezért van, hogy egyeseknél erőteljesebbek a tünetek, illetve hamarabb provokálódik a betegség, másoknál azonban kevésbé súlyos a probléma és később jelentkezik. Ha azonban nem kezelik, akkor a betegség típusától függően enyhébb vagy súlyosabb, akár végzetes kimenetele is lehet. Ha például az ízületeket is megtámadja a kór, akkor azok pusztulása általában visszafordíthatatlan.
Célzott beavatkozás a hibás folyamatokba
A pszoriázis kezelésére krémeket, UV-fényterápiát és szisztémás kezeléseket, illetve ezek kombinációit alkalmazzák. A sorrend régebben nagyon szigorú volt: előbb krémekkel próbálkoztak, aztán UV-fénnyel kezelték a bőrt, végül ennek sikertelensége esetén más gyógyszert adtak. Ma már rögtön gyógyszeres terápiát kezdenek, ha a testfelület 10 százalékánál többet érint a betegség. Ez azért fontos, mert számos beteg fáradt bele a kudarcokba és fordult hatástalan, ám drága vagy divatos alternatív terápiák felé, hogy legalább megpróbálkozzon valamivel, ami javulást ígért. Az orvosoknak be kellett tartaniuk a protokollt akkor is, ha elérhető lett volna hatékonyabb, kényelmesebb kezelési módszer is, sok beteg nem győzte kivárni, míg eljut a valóban hatékony kezeléshez.
Sok olyan beteg él most is Magyarországon, aki belefáradt a háziorvosa, bőrgyógyásza által felírt kenőcsök használatába, és nem tud róla, hogy létezik hatékony, akár tünetmentességhez is vezető terápia! Aki ebben a cipőben jár, az keresse fel a hozzá legközelebb eső "Biológiai Terápiás Centrumot". Ilyen van Budapesten, Szegeden, Debrecenben, Pécsett, Kecskeméten, Miskolcon, Kaposvárott, Szombathelyen is.
Milyen tünetei vannak?
A pikkelysömör nem fertőző, azonban a betegek bőr- és körömtünetei gyakran riasztóak, esetenként undort keltőek. A betegek mások által megszokott helyzetekben kiszolgáltatottnak érzik magukat, például szűrővizsgálatokon, közlekedésnél, iskolában, a munkahelyen, nyaraláskor.
A pikkelysömör megjelenését provokálhatják a szervezetben megjelenő pici gyulladások is, ezért a betegeknek vigyázniuk kell, hogy rendben legyenek a fogaik, megfázás esetén megfelelő kezelést kapjanak a szövődmények elkerülése érdekében, a férfiaknak pedig mindent meg kell tenniük, hogy a prosztatagyulladást elkerüljék.