Újraélesztés: már fénnyel is lehetséges?

A Nature Communications című szakfolyóirat legfrissebb számában megjelent cikkben öt biomérnök azt fejtette ki, hogy laboratóriumi és a számítógépes modellezés útján nyert adatok alapján a fény ideális módszer lehet az emberi szív gyógyítására.

Amikor a szívritmus életveszélyesen szabálytalanná válik, az orvosok jól bevált módszert alkalmaznak: pacemaker vagy defibrillátor segítségével elektromos hatásnak teszik ki a szervet. Az elektromosság azonban fájdalmat, szövetkárosodást és más mellékhatásokat eredményezhet. Az egyesült államokbeli Johns Hopkins és Stony Brook Egyetem kutatói éppen ezért fénnyel szeretnék helyettesíteni azt.

A szívritmuszavar , illetve a hasonlóan súlyos kardiológiai problémák.

A fény, mint defibrillátor

"A szívre irányított elektromosságnak megvannak a hátulütői" - magyarázta a projektet felügyelő Natalia Trayanova, a Johns Hopkins Egyetem professzora. "A defibrillátor használata lényegében olyan, mintha berúgnánk egy ajtót, amihez nincs kulcsunk. Óriási erővel és csekély pontossággal cselekszünk. Ennél intelligensebb megközelítés szükséges. Úgy véljük, hogy fénnyel befolyásolhatjuk a szív működését anélkül, hogy az ajtónak baja esne" - tette hozzá.

A cél eléréséhez Trayanova csapata beleásta magát az optogenika mindössze egy évtizedes múltra visszatekintő tudományágába. A Stanford Egyetem tudósai által megalkotott irányzat fényérzékeny fehérjék, azaz opszinok helyezését jelenti a sejtekbe. Ezek a proteinek fénynek való kitettség esetén apró kapuként viselkednek a célsejtekben, utat engedve az ionáramlásnak. Korábbi vizsgálatok agyműködéssel kapcsolatban vetették be a technológiát, megtéve az első lépést a pszichiátriai betegségek forradalmi kezelése felé.

"A fényterápia egyik legnagyobb előnye, hogy nagyon jól irányítható bizonyos területekre" - mondta Trayanova professzor.

A szívnek saját ingerületképző és ingerületvezető rendszere van. A jobb pitvar falában található a szinuszcsomó, mely ingerületek, ún. elektromos impulzus képzésére specializálódott szívizomcsoport, "karmesterként" működik. Percenként 60-70 alkalommal bocsát ki impulzusokat, és az egész szív összehúzódását vezérli. Működését számos tényező befolyásolja, leginkább hatással van rá a vegetatív idegrendszer, a szimpatikus idegrendszer - félelem, stressz, fizikai aktivitás - gyorsítja, a paraszimpatikus ingerrendszer lassítja a szívműködést (pihenés, alvás, étkezés).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra