Szívritmuszavart okozhat a kóla és a méz

A nagy mennyiségű kóla és a rododenronok virágporából készült méz fogyasztása szívritmuszavart okozhat - hangzott el az Európai Kardiológus Társaság egyik tudományos találkozóján (EHRA EUROPACE 2013) Athénban.

A kardiológusok számára régóta megoldatlan problémát jelent egy speciális betegcsoport, a nem tisztázott hátterű szívritmuszavarok köre. A háttérben már felmerült az étrendi szokások hatása, mely feltételezést most újabb részletekkel egészítettek ki.

Dr. Naima Zarqane and Dr. Nadir Saoudi professzor ( Grace Hercegnő Kórház, Monaco ) a mértéktelen kólafogyasztás okozta káliumhiánynak tulajdonította a szívritmuszavarok egy részét.

Az eredmény a szív elektromos aktivitását vizsgáló EKG-n a QT-nek nevezett szakasz megnyúlása volt, mely potenciálisan életveszélyes állapot. A következtetés egy 31 éves hölgy esetén keresztül született meg, akinél az egyéb felmerülő okokat (családi kórtörténet, anyagcserét érintő, vagy hormonális rendellenesség) kizárták. A beteg szervezetében extrém alacsony káliumszintet mértek (2,4 mmol/l, a normális 3,5-5,1 mmol/l helyett), és a QT szakasz ideje is megnyúlt (610 ms, a normális 450 ms helyett).

A "bűnösnek" a beteg 15 éves kora óta tartó kólafogyasztás bizonyult, a kólát elhagyva egy hét leforgása alatt mind a káliumszint, mint a QT hossza normál szintre tért vissza. A szakirodalomban egyéb ilyen jellegű példát is fel lehet lelni, sőt, a kóla a szívizmot közvetlenül is károsítja.

Egy másik esetleírás, melynek szerzői a török Központi Kórház munkatársai, egy 68 éves apával és 27 éves fiával foglalkozott: mindkettejüknél hasonló, hányásból, és szédülésből álló tünetek jelentkeztek. A kezelőorvosuk, Dr. Ugur Turk EKG segítségével a szívpitvarok és a kamrák szinkronizációjának felbomlását tapasztalta. A történetben mélyebbre ásva kiderült, hogy az elmúlt három nap során reggelire mindketten nagy mennyiségű mézet fogyasztottak, mely a Fekete-tenger térségéből származott. A szóban forgó "mézmérgezés" a rododenronok virágporából származó speciális toxinnak volt köszönhető.

A grajanotoxin a szív nátriumcsatornáihoz kötődve képes kiváltani a ritmuszavart. A tünetek több, mint 24 órán keresztül tartanak, és az enyhe lefolyásútól a súlyosabb fokot is elérhetik. A gyengeség, szédülés, hányinger, hányás, fokozott nyáltermelés mellett akár életveszélyes szívritmuszavar is jelentkezhet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra