Szívbetegségeket okozó hormonok

A menopauzán átesett nőknél a magasabb tesztoszteronszint növeli a szívbetegségek kialakulásának veszélyét.

A mozgásszegény életmód, az egészségtelen táplálkozás és a sok stressz miatt a szívbetegségek előfordulása világszerte nő. Nők esetében a menopauzát követően emelkedik ugrásszerűen a betegek száma, ami elsősorban hormonális okokra vezethető vissza. Több kutatás is próbálta kideríteni, hogy pontosan mely hormonok növelik a betegség kialakulásának veszélyét.

Milyen változásokat hoz a menopauza? A nők nem kis félelemmel gondolnak a változókorra, és ameddig csak lehet, igyekeznek nem törődni vele. Ebben az időszakban valóban sok minden megváltozik, és célszerű időben felkészülni egy új életvitelre, azonban ez korántsem olyan tragikus, mint amilyennek sokan elképzelik. Milyen változásokra kell számítani? Kattintson !

A nemi hormonok hatása a szívbetegségekre

A korábbi tanulmányok igazolták, hogy a férfi nemi hormonok, az androgének magasabb, illetve az ösztrogén alacsonyabb szintje együttesen emeli a betegségek rizikóját. Hasonló témájú kutatások azonban nem találtak összefüggést a nemi hormonok és a kardiovaszkuláris betegségek kialakulása között. A legújabb kutatás minden eddiginél nagyobb esetszámú és hosszabb utánkövetésű vizsgálattal kereste a választ a kérdésre.

A vizsgálat során 2834, menopauzán túli nő egészségét követték 12 éven át. A résztvevőket 9-12 havonta kérdezték ki az egészségükről, esetleges szívproblémáikról. Eredményeik szerint az ösztrogénszinthez mért magasabb tesztoszteronarány a szívelégtelenség és a szívkoszorúér-betegség fokozott kockázatával jár, de önmagában az átlagosnál magasabb tesztoszteronszint is emeli a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Ezzel szemben a magasabb ösztrogénszint éppen hogy csökkentette a szívkoszorúér-betegségek kialakulásának veszélyét.

A nemi hormonok aránya a szívbetegségek kialakulását is befolyásolják
A nemi hormonok aránya a szívbetegségek kialakulását is befolyásolja

A vizsgálat tehát ismét igazolta, hogy a nemi hormonok aránya a későbbiekben növelheti a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának veszélyét, a kutatók szerint azonban egyelőre nem tisztázott, hogy ezt a rizikófaktort hogyan lehetne csökkenteni. A hormonháztartás kényes egyensúlyának megbontása ugyanis más betegségek kialakulásának veszélyét növelheti. Emiatt további vizsgálatokat is végeznek a nemi hormonok testünkre gyakorolt hatásairól.

Forrás: Eurekalert

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra