Így jelzi a hasnyálmirigy, ha baj van

A hasnyálmirigy-gyulladás tüneteire azért kell odafigyelni, mert ha krónikussá fajul, akkor a hasnyál hashártyagyulladást, sokkos állapotot okozhat.

A hasnyálmirigy gyulladása akkor következhet be, ha valami hatására a hasnyálmirigyben termelődő enzimek idejekorán aktiválódnak, és károsítják a hasnyálmirigy sejtjeit. Krónikus és akut formája is létezik, nagyon gyakran a mértéktelen alkoholfogyasztás miatt alakul ki.

hasnyálmirigy-gyulladás akut hasnyálmirigy-gyulladás krónikus hasnyálmirigy-gyulladás Langerhans-szigetek epekő székrekedés életmódváltás hashártyagyulladás epekövesség
A betegség legjellemzőbb tünete a fájdalom, mely a köldök magasságában jelentkezik

A hasnyálmirigy-gyulladások, legyen szó akut vagy krónikus problémáról, legnagyobb részét a nagy mennyiségű alkoholfogyasztás, valamint az epekövesség okozza. Erre a két okra vezethető vissza a hasnyálmirigy-gyulladások mintegy 80 százaléka. A betegséget okozhatja még ezeken kívül trauma, fertőzés, műtéti beavatkozás, de örökletes betegség is. Időnként gyógyszerek, vegyszerek mellékhatásaként is kialakulhat a gyulladás. Azonban a betegség mintegy 30 százalékánál soha nem derül ki, hogy pontosan mi áll a gyulladás hátterében.

A hasnyálmirigy-gyulladás tünetei

A betegség legjellemzőbb tünete a fájdalom, mely típusos esetben övszerű, a köldök magasságában jelentkezik, és a hátba is kisugározhat. Bizonyos testhelyzetek, például az előregörnyedés, enyhíthetik a tüneteket (a háton fekvés viszont fokozhatja). A fájdalomhoz társulhat hányinger, hányás, hasfeszülés vagy hőemelkedés, láz, hidegrázás, letargia, gyengeség is.

Súlyos esetben a hashártya lemezei közé kiszivárgó hasnyál okozhat hashártyagyulladást, sőt sokkos állapotot is. A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás nem mindig jár együtt hasi fájdalommal, azonban tünete lehet sárgaság, fogyás, tápanyaghiány és vérszegénység is.

A betegség diagnóziáshoz általában laboratóriumi vizsgálatok elegendőek, a betegség megállapítását nagymértékben segítheti, ha kiderül, hogy a tünetek jelentkezését megelőzően nagy mennyiségű alkoholt, esetleg zsíros, nehéz ételeket is fogyasztott a beteg. Nem véletlen ezért, hogy a hasnyálmirigy-gyulladás gyakran ünnepek, lakodalmak után jelentkezik. Enyhe esetben a betegség néhány napos koplalást követő zsírszegény étrend mellett spontán elmúlik, anélkül, hogy komolyabb beavatkozásra, gyógyszerszedésre lenne szükség.

Felülfertőződés esetén tályog is kialakulhat, ezt is műtét során távolítják el. Más esetben is szükség lehet kórházi tartózkodásra, ilyenkor gyógyszerekkel, infúzióval támogathatják a gyógyulást. A koplalásra azért van szükség, mert így a hasnyálmirigynek nem kell emésztőenzimeket termelnie a táplálék feldolgozásához, megnyugodhat, regenerálódhat. Súlyosabb esetben viszont a hasnyálmirigy egy része elhalhat, ilyenkor emésztőnedvvel kevert szövettörmelék kerülhet a hasüregbe, ami hashártyagyulladást okozhat. Ilyenkor sebészi beavatkozásra, az elhalt szövetek eltávolítására van szükség.

Az életmódváltásnak gyógyító ereje van

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladásnál elsősorban az életmód megváltoztatásának van gyógyító ereje: elsősorban a hasnyálmirigyet kímélő, az epekövesség valószínűségét csökkentő étrendre van szükség, mely alacsony zsírtartalmú. Az alkoholfogyasztás szigorúan tilos! Esetenként az emésztőenzimek gyógyszeres pótlására lehet szükség.

A szövetelhalás mellett számos egyéb szövődménye is lehet a betegségnek, például az, hogy a hasnyálmirigyben található, az inzulintermelődésért felelős Langerhans-szigetek visszafordíthatatlanul károsodnak, így cukorbetegség alakulhat ki. Egyéb emésztőenzimeket előállító sejtek is sérülhetnek, a szervezet nem tudja megfelelően megemészteni, feldolgozni a táplálékot, fogyás, nagyon gyakori székletürítés, rendszeres hasmenés is előfordulhat emiatt.

A hasnyálmirigy-gyulladás többször is visszatérhet valakinél, gyakran egyre súlyosabb tüneteket okozva. Éppen ezért rendkívül fontos lehet a betegség megelőzése, megfelelő életmóddal, a túlsúlytól és epekövektől való megszabadulással, az alkoholfogyasztás mérséklésével, a magas zsírtartalmú ételek kerülésével. Ez különösen azoknak lényeges, akiknek már volt hasnyálmirigy-gyulladása.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra