Gyógyszerre alkohol: biztonságos?

Azt mindannyian tudjuk, hogy bizonyos gyógyszerek fogyasztása esetén tilos az alkoholfogyasztás. De mi a helyzet a leggyakoribb vény nélkül kapható szerekkel?

Talán el is felejtjük, hogy bevettünk egy fájdalomcsillapítót vagy allergia ellenes szert egy görbe este előtt. De biztonságos ez?

Ezekre a gyógyszerekre veszélyes alkoholt fogyasztani

Ideális esetben természetesen semmilyen alkoholt nem fogyasztunk, ha bármilyen gyógyszert szedünk, de ez időnként kivitelezhetetlen. Amennyiben bármilyen kétségünk van, kérdezzük meg az orvosunkat vagy a gyógyszerészt, aki több szempontot (például az életkorunkat és az általános egészségi állapotunkat) mérlegelve ad tanácsot.

A fájdalomcsillapítók közül az ibuprofen tartalmúak irritálhatják a gyomrot - akárcsak az alkohol. Ha időnként beveszünk egy-egy fájdalomcsillapítót, például fejfájásra, akkor 4-6 óra után anélkül ihatunk alkoholt, hogy ez komolyabb problémát okozna. Viszont ha naponta több tablettát is beveszünk, akkor lehetőleg csak ne igyunk, hogy ne terheljük meg nagyon a gyomor nyálkahártyáját.

Ezek a leggyakoribb hibák, amit gyógyszereinkkel elkövetünk

Fontos, hogy együnk is alkoholfogyasztás előtt, hogy "kibéleljük" a gyomrunkat. Ha úgy érezzük, hogy fáj a gyomrunk, esetleg hányingerünk, gyomorégésünk van, lehetőleg hagyjuk abba az ivást (és tartsunk hosszabb, akár néhány hetes szünetet is), mert a gyomor nyálkahártyájának károsodása hosszú távon akár fekélyhez, gyomorvérzéshez is vezethet.

Az acetaminofen hatóanyagú fájdalomcsillapítók szintén gyakoriak, a hatásmechanizmusuk azonban eltérő. Ezek a gyógyszerek ugyanis a májunkra is terhet rónak - szerencsére ez csak igen enyhe mértékű, és ha betartjuk az adagolási szabályokat, nem visszük túlzásba a gyógyszerszedést, akkor ez nem okozhat problémát. Azonban ha a szedésük mellett alkoholt is fogyasztunk, egy olyan enzim is működésbe léphet, amely megnöveli a máj károsodásának mértékét.

A vénynélküli gyógyszerekre sem szabad alkoholt fogyasztani?

A vénynélküli gyógyszerekre sem szabad alkoholt fogyasztani?

Acetaminofen tartalmú gyógyszer bevétele után várjunk minél hosszabb ideig, mielőtt alkoholt fogyasztunk (tehát, ha reggel vettük be, akkor este ihatunk, de ha késő délután, akkor inkább ne fogyasszunk alkoholt).

Az allergia kezelésére szolgáló antihisztaminok, különösen a régebbi fejlesztésűek, könnyen álmosságot okozhatnak, ezért ha ilyet szedünk, érdemes legalább 12 órát várni, mielőtt alkoholt fogyasztunk. Ezek ugyanis a központi idegrendszerre is hatnak, az alkohollal együtt pedig jelentősen csökkenthetik a reakcióidőt. A második generációs gyógyszereknek általában nincs álmosító hatása, de ha mi mégis érzékenyen reagálunk ezekre, akkor lehetőleg ne igyunk a szedésük ideje alatt alkoholt.

A megfázás elleni kombinált szerek több tünetet is kezelnek egyszerre, például köhögéscsillapító, lázcsillapító, fájdalomcsillapító és nyákoldó, váladéklazító hatásuk is van, emellett pedig koffeint is tartalmazhatnak. Mindenképpen olvassuk el az összetevő hatóanyagok listáját, hogy található-e olyan anyag a gyógyszerben, mely mellett nem nagyon ihatunk, például a májat károsító fájdalomcsillapító. Akárcsak más gyógyszerek esetében, itt is várjunk minél többet, miután alkoholt fogyasztunk a gyógyszer bevétele után.

Ha savlekötőt kell bevennünk, például egy zsíros, nehéz étkezés után, akkor lehetőleg ne igyunk alkoholt. Az utóbbi ugyanis irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját, míg az előbbi éppen hogy próbálja megnyugtatni. Így az alkohol "kioltja" a savlekötő hatásait, emiatt később talán még rosszabbul lehetünk, és akár komoly hányingerünk is lehet. Legyünk különösen óvatosak a ranitidin hatóanyagú készítményekkel, ez ugyanis közvetlenül hatással van az alkohol lebontására a szervezetünkben, ezért könnyebben berúghatunk még kisebb mennyiségű alkoholtól is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra