Rosszul alszik? Lehet, hogy asztmás!

Nehéz, sípoló légzést hallva rögtön asztmára gyanakszunk, de a betegség egyik tünete lehet például a rossz alvás, vagy a mellkasi fájdalom is. Sokan csak az öregedésre fogják a felnőttkori asztma jeleit.

Az asztma a légutak egyik leggyakoribb krónikus gyulladásos betegsége. Világszerte közel 300 millió ember szenved tőle az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései alapján. Magyarországon az össznépesség 2-3 százaléka érintett. A tényleges betegek száma ennél jóval nagyobb, sokan ugyanis más betegségek tüneteként azonosítják az asztma jeleit, vagy egyszerűen csak a korra fogják a teljesítőképesség csökkenését.

A National Jewish Health legújabb kutatása alapján az átlagember csupán a legjellegzetesebb két tünet alapján azonosítja az asztmát, ezért sokan nem is fordulnak orvoshoz miatta. A megkérdezettek 89 százaléka felismerte a nehézlégzést , mint a betegség tünetét, 85 százalék pedig a sípoló, ziháló levegővételt is ide sorolta. Jóval kevesebben tudták ugyanakkor, hogy az asztma tünete lehet az állandó köhögés (65 százalék), a mellkasi fájdalom (54 százalék), a legkevesebben pedig a rossz alvást kötötték össze a betegséggel (51 százalék).

Sokan nem is tudnak azt asztmás betegségükről

Az ESKI 2000 évi adatai alapján mind a férfiaknál, mind a nőknél Észak-Alföldön legmagasabb az asztmában szenvedők száma. Legalacsonyabb százalékos megbetegedést a férfiaknál Nyugat-Dunántúlon, a nőknél Dél-Dunántúlon regisztráltak. Részletek! „Rengeteg ember él együtt az asztmájával úgy, hogy nem is tud róla” – mondta el a felmérés kapcsán Dr. David Beuther tüdőgyógyász. Az orvos szerint ez annak is köszönhető, hogy az asztma nem mindig a szakkönyvekben leírt módon jelentkezik. A felnőtt korban kialakult betegség jóval többféle tünettel járhat, mint a gyermekkori, ezért azonosítása is nehezebb. Az USA-ban 200 felnőttből egynél diagnosztizálnak asztmát minden évben, jelenleg 17 millió beteg szerepel a nyilvántartásban. Ennél sokkal több ugyanakkor a tényleges betegszám – emelte ki Beuther.

Ezek az emberek általában a betegség enyhébb, perzisztáló csoportjába tartoznak. Tüneteik is ritkábban, körülbelül hetente jelentkeznek. Nagyon komolyan kell ugyanakkor venni őket, hiszen a végzetes kimenetelű, fulladásos rosszullétek is nagyobbrészt ezekre a betegekre jellemzőek. Sokuk számára csak a hosszan elhúzódó köhögés, vagy fizikai terhelés hatására kialakult légzési nehézség ad okot, hogy orvoshoz forduljanak.

A mai gyógyszereknek köszönhetően szerencsére az asztmásoknak sem kell lemondaniuk a sport örömeiről . Inhalációs úton a szteroidok közvetlenül a gyulladt területre juttathatóak, így csökkentve a tüneteket és a lehetséges mellékhatásokat. Ésszerűen, saját korlátaink kitapasztalásával az aktív testmozgás sem összeférhetetlen az asztmával.

Forrás: EurekAlert

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra