Pajzsmirigybetegségre utaló laboreredmények

Ezreket érinthetnek országszerte bizonyos pajzsmirigybetegségek, specifikus tünetek hiányában viszont sokszor az orvos is nehezen állítja fel a diagnózist. Milyen laboreredmények árulkodhatnak ezekről a betegségekről?

Több ezer embert érinthetnek országszerte a pajzsmirigy működési zavarát okozó betegségek. Nagyon sokan nem tudnak érintettségükről, vagy éppen azzal nincsenek tisztában, hogy milyen súlyos szövődményeket okozhatnak. A pajzsmirigy problémái általában krónikusak, életünk végéig megmaradnak, de megfelelő kezeléssel nagyon jól karban lehet ezeket tartani. Hogyan ismerhetőek fel laboreredményekből?

A TSH-érték a pajzsmirigy működéséről szolgáltat információkat. Hogy pontosan mit jelenthet egy 12-es érték, arra Dr. Breyer Helga belgyógyász válaszol a VideóRendelő adásában !

Ezek a hormonok árulkodnak a pajzsmirigyről

Megnehezíti a pajzsmirigyproblémák esetén a helyes diagnózis felállítását, hogy a betegségek semmilyen specifikus tünettel nem járnak. Változatos panaszok léphetnek fel, amelyek alapján az orvos más betegségre gyanakodhat. A pajzsmirigy működési zavarait, illetve pajzsmirigy-betegségeket elsősorban hormonszint-méréssel lehet azonosítani. Ehhez az agyalapi mirigy által termelt TSH, illetve az fT3 és fT4 pajzsmirigyhormonok szintjét kell vizsgálni.

A pajzsmirigy működési zavaráról számos tünet árulkodhat
A pajzsmirigy működési zavaráról számos tünet árulkodhat

A TSH értéke fordított arányban van a pajzsmirigy működésével, vagyis ha emelkedett a mértéke, abból általában csökkenő pajzsmirigy-működésre lehet következtetni, és fordítva. Általánosan elfogadott, ideális értéket azonban nem jelölhetnek ki: az adott TSH-szint más-más mértékű pajzsmirigy-működésre utalhat egyes személyeknél. Összességében a 0,4-2,5 közötti tartományt tekintik az orvosok normális értéknek, ez azonban egyénenként változhat. Mivel a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin- és a TSH-receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú - magyarázta Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

A frontális felhőzet szakadozik, a gyenge csapadéksáv feloszlik. Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra