Májbetegségre utaló laborértékek

A májfunkciót - vérvételt követően - laboratóriumi módszerekkel vizsgálják, az eredményekből a máj különböző krónikus elváltozásaira derülhet fény.

A májnak fontos szerepe van a tápanyagok átalakításában, a méregtelenítésében, valamint a kórokozók kiszűrésében, így megfelelő működése nélkülözhetetlen az egészséges szervezet számára. Amennyiben nem működik megfelelően, a tünetek megjelenése és intenzitása függ a kiváltó októl, az elváltozás mértékétől és súlyosságától.

Megfelelő étrenddel és rendszeres testmozgással hozzájárulhatunk májunk egészségéhez. Részletek itt.

Figyelmeztető eltérések

A májfunkció vizsgálatához vérvétel szükséges. A vérképben májműködési zavarra az albumin és bilirubin szintje utal, míg májkárosodást az alkalikus foszfatáz, az alanin-transzamináz és a gamma-glutamil-transzferáz mennyisége jelezheti. Ha bármelyik májfunkcióérték eltér a normálistól, az figyelmeztető jel lehet, de a mért szintek önmagukban egyesével még nem adnak a májra tekintve konkrét kórmeghatározást, csak összességében nézve jelentenek alapot a megfelelő diagnózishoz. Kivételt a bilirubin jelenthet, ez ugyanis epeproblémákat jelezhet.

Vérvizsgálattal számos májbetegségre utaló jel felfedezhető
Vérvizsgálattal számos májbetegségre utaló jel felfedezhető. Fotó: Getty IMages

Főként a túlzott alkoholfogyasztás képes megemelni az értékeket, de májkárosodást okozhat a májgyulladás és a májdaganat is, mindazonáltal ezzel a diagnosztikai eljárással nem mutatható ki vagy határozható meg valamennyi májbetegség. A pontos kórmegállapításhoz szövettani mintavétel is szükséges.

Vérvizsgálattal kimutatható, májbetegségekre utaló jelek:

A GPT/ALT (glutamát-piruvát-tramszamináz vagy alanin-aminotranszferáz, referenciatartomány 2-49 U/L) szintje kórosan emelkedett heveny májgyulladásban, hepatitis esetén, májzsugorodásnál, mononukleózis miatt és égési sérülések eredményeként.

A GOT/AST (glutamát-oxálacetát-transzamináz vagy aszpartát-aminotranszferáz, referenciatartomány 2-46U/L) szintje kórosan magas infarktus, szívkatéterezés után, májgyulladás heveny szakában, gyomorműtétet követően, tüdőembólia miatt, monomukleózis miatt és égési sérülések eredményeként. Okozhatja asztma, köszvény és sugárterhelés.

A GGT (gamma-glutamil-transzferáz, referenciatartomány 5-45 U/L) mennyisége kórosan megnövekszik a vérben vírusos májgyulladás, alkoholos májkárosodás, hasnyálmirigy-gyulladás folyamán. Szintén megemelkedik a szintje fogamzásgátlók hatására, a májvéna trombózisa, szívinfarktus, áttétes tumor és elzáródásos sárgaság miatt. Kórosan alacsony értéket mutat kemoterápia vagy transzplantáció után is.

A LDH (laktát-dehidrogenáz, referenciatartomány 135-220 U/L) kórosan magas szívinfarktus, vérszegénység, tüdőgyulladás , tüdőembólia, heveny májgyulladás, izomsérülések és daganatos áttétek esetén. Normális az emelkedés terhesség, vagy egészséges újszülöttek esetében.

Az ALP (alkalikus foszfatáz, referenciatartomány 40-115 U/L) szintje nagyon megemelkedik D-vitamin-hiány, a csontanyagcsere zavarai, csonttörések, epeúti elzáródások és sárgaság esetén, akárcsak ha olyan betegségek állnak fenn, mint a Cushing-szindróma, terhességi toxiémia, mononukleózis, máj- vagy vérképzőszervi daganatok. Részleges gyomoreltávolítás után is magas szintet mutat. Nem kell megijedni, ha gyerekeknél magas, mivel növésben vannak, illetve közvetlenül a terhesség befejezése előtt, a méhlepény ugyanis nagy mennyiségben szabadítja fel. Amennyiben túl alacsony értéket mutat, vérszegénység, súlyos C-vitamin-hiány (skorbut), pajzsmirigy-alulműködés állhat fenn. Szintén rossz értéket mutat, ha a csontokban radioaktív izotópok halmozódtak fel.

A TBIL (totál bilirubin, referenciatartomány 3-17 µmol/L) szintje szülés után még egy hónappal is magas lehet, ez természetes folyamat. Más esetben viszont a túlságosan magas szint epeúti elzáródásra, epekőre, májtestsérülésre, hemolízisre, májgyulladásra, májdaganatra figyelmeztet. Megnő a mennyisége a vérben alkoholizmus és nagy mennyiségű gyógyszer vagy vegyszer hatására.

A DBIL (direkt bilirubin, referenciatartomány 7 µmol/L) magas értéke májzsugorra, zsírmájra, májdaganatra, epekőre vagy más jellegű epeúti elzáródásra, valamint hasnyálmirigy-gyulladásra utal. A magas bilirubinszintet sárgaság, viszketés és lázas állapot jelzi.

Az albumin (Alb, 35-52 g/L) szintje terhesség alatt folyamatosan változik. Fehérjeszegény táplálkozás esetén alacsony eredményeket ad, munkavégzés után viszont megnő a mennyisége a vérben, akárcsak égési sérülés vagy reumás láz hatására. Ha kórosan magas értékeket ad a vérkép, májcirrózis , cukorbetegség, vesebetegség, daganatos betegségek állhatnak fenn.

Gyulladásra utalnak

A globulin szintje fertőző betegségek estén nő, valamint gyulladásos folyamatokra utal. Három típusa van, mindegyik más-más betegség gyanúját keltheti. Az alfa-globulin reumás láz, lupus, vesebetegség esetén ugrik meg, a béta-globulin májcirrózis során emelkedik, a gamma-globulin pedig koronária trombózis, csonttörés, TBC miatt jelenik meg nagyobb mennyiségben a vérben.

A totál protein (TP, az albumin/globulin hányadosa) értéke kortól, nemtől, fizikai állapottól függ, de kórosan emelkedik kiszáradás és krónikus gyulladás miatt. Kórosan csökkent szintje jelezhet akut vagy krónikus gyulladásokat, hashártya-, vastagbél- vagy hasnyálmirigy-gyulladást, keringési zavarokat, mérgezést, cukorbetegséget, felszívódási zavart, cöliákiát és tumorokat. Égési sérülés esetén is jelentősen változhat a szintje.

A referenciatartományok minimálisan, de helyenként eltérhetnek!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra