Így hat a nyár a pajzsmirigybetegekre

A betegségek többségéhez hasonlóan a pajzsmirigy zavarai is reagálnak az évszakváltásokra. Emiatt nyáron még nagyobb figyelmet igényelhet a panaszok kezelése.

Változások a gyógszeradagolásban

Milyen esetekben szükséges műtéti úton kezelni a pajzsmirigy-túlműködést? Részletek itt.

Az évszakváltások az egész szervezet működésére komoly hatással vannak, így nem is meglepő, hogy a betegségek természetében is bekövetkezik némi változás. Ez a pajzsmirigyzavaroknál sincs másképp, ugyanis nagy melegben az anyagcsere felgyorsul, emiatt pedig több pajzsmirigyhormon termelődik. Így tehát mind az alul-, mint pedig a túlműködéssel küzdőknél szükség lehet az alkalmazott gyógyszer dózisának megváltoztatására. Nyáron az átlagos TSH-szint 9.37±5.53 μUI/ml, míg télen 18.68±2.31 μUI/ml körüli értékre módosul abban az esetben, ha alulműködéssel állunk szemben. Pajzsmirigy-túlműködés esetén a nyári érték 0.148±0.76 μUI/ml, a téli pedig 0.23±0.021 μUI/ml.

A pajzsmirigybetegeket az átlagosnál jobban megviselheti a nyári hőség
A pajzsmirigybetegeket az átlagosnál jobban megviselheti a nyári hőség

A gyógyszerei tárolása

Fontos megemlíteni, hogy a legtöbb gyógyszer igen hőérzékeny , vagyis a nagy nyári melegben, illetve a tűző napon lebomlanak. A pajzsmirigyzavarokra használatos készítmények esetén ez mintegy 30 fok körül következik be, így ügyelni kell rá, hogy ne tartsuk ennél magasabb hőmérsékleten a gyógyszereinket, máskülönben hatástalanná válnak. Ez különösen fontos, ha valaki autóval utazik, ugyanis előfordul, hogy a gépjárműben akár 60 fok is lehet a tűző napon.

Felerősödhetnek a tünetek

A nagy kánikulát gyakran még az egészségesek sem viselik jól, hát még a pajzsmirigybetegek! Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája szerint náluk ugyanis felerősödhetnek a tünetek, főleg a túlműködésben szenvedőknél, akiknél gyakran jelentkezik fokozott verejtékezés, álmatlanság és jellemzően csökkent melegtűrésről számolnak be. Viszont az is előfordulhat, hogy az alulműködés túlműködésbe megy át nyáron, így a dózis csökkentése indokolt. Így tehát a pajzsmirigybetegek számára a nagy hőség extra megterhelést jelent. A szakember szerint a jobb közérzet érdekében javasolt napi minimum két liter folyadékot elfogyasztani, kerülni a tűző napot, illetve ha kell, hideg vizes borogatást magunkra teríteni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra