Így előzhető meg a vastagbél betegsége

A vastagbél hossza körülbelül 150-160 centiméter. A legtöbben azonban csak akkor kezdenek el odafigyelni rá, amikor már valami baj van vele.

A vastagbél feladata a folyadék és ionok visszaszívása a bélsárból, bizonyos vitaminok bélbaktériumok általi termelése és felszívása, illetve a nyáktermelés. Emellett ez a bélszakasz tömöríti a székletet, majd továbbítja a végbélnyílás felé. A vastagbélben azonban számos baktérium is él szimbiózisban a szervezettel. Ha a káros organizmusok elszaporodnak, akkor betegségek és emésztési zavarok alakulhatnak ki.

fájdalom, hasfájás, puffadás, vastagbél, bélrendszer, emésztés
Megfelelő mennyiségű rost és folyadék nélkül emésztési problémákra számíthatunk. Fotó: 123rf

Táplálkozzunk egészségesen!

A vastagbél megóvásának legjobb módja az egészséges táplálkozás. Nagyon fontos például, hogy minél több C-vitaminban gazdag ételt fogyasszunk. Egy 2015-ben készült tanulmány szerint ugyanis ez a vitamin segíthet tisztán tartani ezt a bélszakaszt. Fogyasszunk tehát gyakran fordos kelt, epret, citromot, narancsot és a paprikát.

Több kutatás kiemelte már a probiotikumok fontosságát is. Az eredmények szerint a probiotikus hatású ételek segíthetnek megakadályozni a vastagbélrák kialakulását, illetve a már meglévő betegség leküzdéséhez is hozzájárulhatnak. Ezek a hasznos baktériumok ugyanis gyulladáscsökkentő hatásúak, segítenek a bélmozgások rendszeresítésében, valamint megakadályozzák, hogy túl sok salakanyag rakódjon le a bélfalra. A fermentált élelmiszerekben - például a kimchiben, a savanyú káposztában, az almaecetben, a misóban vagy a kombuchában - nagy mennyiségű probiotikum található.

Fontos a keményítő és a folyadék

Puffadás, fokozott gázképződés, hasi görcsök, hasmenés, székrekedés - csak néhány jellemző tünet, amelyekkel az irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedőknek rendszeresen szembe kell nézniük. Néhány egyszerű dologgal azonban sokat javíthatnak az életminőségükön. Részletek itt!

Ügyeljünk arra is, hogy az étrendünk rendszeresen tartalmazzon rezisztens keményítőt. Ez ugyanis hozzájárul az egészséges mikroflóra fenntartásához. Emellett egy 2013-ban készült tanulmány szerint csökkenti a vastagbélrák kialakulásának esélyét is. Rezisztens keményítőt bőven találhatunk a burgonyafélékben , a rizsben, a hüvelyesekben, a zöld banánban és gabonafélékben is.

A vastagbél épségéhez a rendszeres bélmozgás és a megfelelő emésztés is fontos. Ennek egyik alapja a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása. Ha nem iszunk eleget, akkor a szervezet dehidratálódik, a bélmozgás pedig lelassul. Ennek következtében székrekedés alakulhat ki, amely szintén nagyon rosszat tesz ennek a bélszakasznak. A testsúlyunknak, életkorunknak, a hőmérsékletnek, valamint az aktivitási szintnek megfelelő mennyiségű víz elfogyasztása mellett az is sokat segíthet, ha gyakran fogyasztunk magas víztartalmú zöldségeket és gyümölcsöket. Ilyen például az uborka, a görögdinnye, a paradicsom, a cukkini, a zeller és az eper is.

Bélvédő rostok

A folyadék mellett a rostbevitel is nagyon fontos az emésztőrendszer, köztük a vastagbél egészségéhez is. Rost nélkül ugyanis nem tudnak szaporodni a jótékony baktériumok. A rost ráadásul gyulladáscsökkentő hatású és javíthatja az irritábilis bélszindrómában (IBS), vagy a Crohn-betegségben szenvedők állapotát. Sok rost van az eperben, a zöldborsóban, a brokkoliban, a lencsében, a babban, az utifűmaghéjban és a teljes kiőrlésű gabonafélékben is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A keleti tájakon is gomolyosodik a felhőzet. A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, kevés helyen zivatar is lehet. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős, utóbbinál esetleg viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 15 fok között alakul. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra