IBS: új felfedezés segíthet

A belekben található egyik baktériumfaj, a Brachyspira összefüggésbe hozható a hasmenéses tünetekkel járó irritábilis bél szindróma (IBS) kialakulásával - derült ki a Göteborgi Egyetem tanulmányából. Bár a felfedezés igazolásához további kutatások szükségesek, az eredmények fényében az IBS-sel küzdők számára felcsillant a remény egy hatásos kezelésre.

A Brachyspira nevű baktériumfaj jellemzően nincs jelen az emberi bélflórában. Az egyetem honlapján is közzétett új kutatás szerint azonban a baktérium jelenléte összefüggésbe hozható az irritábilis bél szindrómával , főként annak hasmenéssel járó változatával - az eredmények azt mutatták, hogy a baktérium a bélfalat borító nyálkahártya alatt bújik meg, melynek fő feladata megvédeni a belek sejtjeit a székletben található baktériumoktól.

Hozzákapcsolódik a bélsejtekhez

A Brachyspira baktérium vizsgálatához különféle ürülékmintákat elemeztek - ezeket használják a bélflóra részletes feltérképezéséhez is -, ám nem jártak sikerrel. Ehelyett a kutatók a bélbiopsziával kinyert nyálkahártyában található baktériumfehérjéket kezdték tanulmányozni.

"Nem mindenkinek van IBS-e, akinek fáj a hasa" Becslések szerint egy-másfél milliónál is több embert érinthet Magyarországon az irritábilis bél szindróma (IBS). A rendkívül elterjedt kórkép tünetei könnyen pokollá tehetik a mindennapokat, ennek ellenére sokan bagatellizálják e panaszokat, és nem fordulnak orvoshoz. Csakhogy a struccpolitika vagy az öndiagnózis komoly veszélyeket hordoz magában. Kattintson a részletekért!

"A legtöbb, belekben fellelhető baktériummal ellentétben a Brachyspira közvetlenül kapcsolódik a sejtek felszínéhez. Nagyon meglepődtem, amikor egyre több és több IBS-sel küzdő betegnél bukkantunk rá a Brachyspira baktériumra, míg az egészséges alanyok esetében nem volt példa a baktérium jelenlétére" - mondta Karolina Sjöberg Jabbar, a Göteborgi Egyetem doktorátusa, a szakmai cikk írója.

Van remény

Világszerte a felnőtt lakosság 5-10 százaléka küzd az irritábilis bél szindróma tüneteivel, például hasi fájdalommal , emésztési problémákkal (hasmenéssel és/vagy székrekedéssel). Azok, akiknél a betegség enyhébb formában van jelen, közel normális életet tudnak élni, ám minél súlyosabbak a betegséget kísérő tünetek, annál jelentősebben romlik az érintettek életminősége. "Még sok kérdést kell tisztázni, de ez a felfedezés okot ad a reménykedésre. Bízunk benne, hogy az IBS-es páciensek egy részének hamarosan kezelhetőek lesznek a panaszai" - nyilatkozta Karolina Sjöberg Jabbar.

A minták egyharmadánál volt kimutatható

A kutatás a bélszövetekből vett mintákon (biopszia) alapult, melyeket 62 IBS-sel küzdő pácienstől és 31 egészséges önkéntestől gyűjtöttek be. Az IBS-es betegek 31 százalékánál (19 személynél) mutatták ki a Brachyspira baktériumot a belekben, míg az az egészséges résztvevők egyikénél sem volt jelen. A Brachyspira baktérium különösen a hasmenéses tünetekkel járó IBS-betegek mintáiban volt gyakori.

Az IBS egyik tünete az erős hasi fájdalom. Fotó: Getty Images
AzIBSegyik tünete az erős hasi fájdalom. Fotó: Getty Images

"A tanulmány arra enged következtetni, hogy az IBS-sel élők harmadának szervezetében jelen lehet ez a baktérium. Szeretnénk további, nagyobb létszámú kutatásokkal is igazolni ezt, ahogy azt is részletesebben kívánjuk megvizsgálni, hogy valóban a Brachyspira baktérium okozza-e az IBS-es tüneteket, és ha igen, hogyan. Az eredmények teljesen új utakat nyithatnak meg a hasmenéssel küzdő IBS-betegek kezelésében és gyógyításában" - mondta Magnus Simrén, a Göteborgi Egyetem gasztroenterológus professzora, és a Sahlgrenska Egyetemi Kórház senior konzultánsa.

Lehetséges terápiák

A kutatók az eredmények fényében megpróbálkoztak az IBS-betegek antibiotikumos kezelésével, ám az nem járt sikerrel a Brachyspira baktérium elpusztításában. "Úgy tűnik, hogy a Brachyspira azon bélsejtek közé rejtőzik el, melyek a nyákot termelik. Ez egy eddig nem ismert módja a baktériumok antibiotikumokkal szembeni túlélésének, amely segíthet megérteni a nehezen kezelhető fertőzések lefolyását is" - tette hozzá Sjöberg Jabbar.

Ám ha a Brachyspira baktérium és az IBS-es tünetek közötti összefüggéseket további kutatások is alátámasztják, könnyen lehet, hogy más antibiotikus kezelések, például a probiotikumok a jövőben segíthetnek kordában tartani a tüneteket. Mivel a tanulmány arra jutott, hogy a baktériummal fertőzött betegek az allergiás reakcióhoz hasonló bélgyulladással küzdöttek, előfordulhat, hogy egyes allergia elleni gyógyszerek vagy más étrend-kiegészítők szolgálhatnak a jövőben kezelésként. A Göteborgi Egyetem kutatói további kutatások részeként szeretnének elmélyülni a lehetséges kezelések témájában.

"Ez is remek példája annak, miért fontosak a szabad, független egészségügyi kutatások, melyek sok páciens életét megkönnyítő felfedezéseket hozhatnak. Mindezt anélkül, hogy kifejezetten a Brachyspira baktérium után kutattunk volna" - tette hozzá Gunnar C Hansson professzor, aki a beleket védő nyálkahártya kutatásának egyik világhírű szaktekintélye.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra