Ezért jó, ha van rajtunk zsírpárna

A zsírpárnákat hajlamosak vagyunk csak negatívan látni, pedig az adipocitáknak, vagyis a zsírsejteknek fontos szerepe van a szervezet energiaegyensúlyának megőrzésében. Kutatók azonban rájöttek egy újabb előnyükre: a bőr alatti zsírréteg megvédheti a szervezetet a fertőzésektől.

Dr. Richard Gallo bőrgyógyász, a kaliforniai egyetem professzora csapatával bizonyította, hogy a zsírsejtek olyan mikrobaellenes peptideket termelnek, melyek hozzájárulnak a kórokozók elleni küzdelemhez.

Hogyan szabadulhat meg a hasi zsírtól egy olyan nő, aki egész nap dolgozik és nincs ideje edzésre járni? Szakértőnk hasznos tanácsokat ad. Kattintson a folytatásért! A kísérlet során egereket Staphylococcus aureusszal fertőztek meg - ez a baktérium számos bőr- és kötőszöveti betegségért, például az ótvarért is felelős. Ez a baktérium a bőr alatti zsírszövetben is megtalálható. A fertőzést követő néhány óra után a kutatók a zsírsejtek , vagyis az adipociták számának és méretének növekedését figyelték meg a fertőzés helyén. Az adipociták ráadásul nagy mennyiségben kezdtek termelni egy kórokozóellenes peptidet. A kísérlet második felében olyan egereket is megfertőztek, akik nem voltak képesek ilyen peptideket termelni. Ezeknek az állatoknak a szervezetében jóval súlyosabb fertőzések alakultak ki.

"Ezek a peptidek az immunrendszerünk első védelmi vonalát jelentik. Korábban úgy gondolták, hogy ha a bőr megsérül, akkor a szervezetünk mozgósítja a fehérvérsejteket, a keringésünkre bízva a szepszis elleni küzdelmet. Azonban ez időbe telik. Most azonban kiderült, hogy a zsírsejteknek legalább olyan fontos szerepük van, mint a fehérvérsejteknek, ezek ugyanis azonnal, már a fertőzés helyén felveszik a küzdelmet a kórokozókkal" - magyarázta dr. Gallo.

A zsírpárnákat hajlamosak vagyunk csak negatívan látni, pedig az adipocitáknak, vagyis a zsírsejteknek fontos szerepe van a szervezet energia-egyensúlyának megőrzésében

A szakemberek szerint ezek a peptidek jótékony hatásúak ugyan, de ha túl sokat termel belőlük a szervezet, akkor megnőhet bizonyos autoimmun betegségek, például a pszoriázis kialakulásának az esélye.

"Ezek az eredmények hozzájárulnak ahhoz, hogy az immunrendszerünk működésének egy újabb aspektusát érthessük meg. Ráadásul újabb kutatásokat is inspirálhat. Például olyan gyógyszereket fejleszthetnek ki, melyek megerősítik az immunrendszert, vagy a kutatók jobban megérthetik azokat a betegségeket, melyek gyakrabban érintik a túlsúlyosokat" - tette hozzá dr. Gallo.

A kutatás eredményeiről a Science című szaklapban számoltak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra