Éjszakai vizelési inger? Ez segíthet

Az éjszakai alvást nem ritkán a vizelési inger zavarja meg. 60 éves kor felett egyre gyakoribbá válik a nocturia nevű jelenség, ami az éjjelente legalább kétszer jelentkező ingerre utal.

A nocturia okairól, diagnosztizálásáról és kezelési lehetőségeiről dr. Rákász István , az Urológiai Központ urológusa beszélt.

Miért ébredhetünk éjjel vizelési ingerre?

Az öregedés az egyik legjelentősebb oka az éjszakai vizelési ingernek. Ugyanis ahogy idősödünk, a szervezetünk egyre kevesebb antidiuretikus hormont termel, ami segít visszatartani a vizeletet, így az inger alvás közben is jelentkezhet. Emellett a húgyhólyag izmai is gyengülnek idővel, ami szintén megnehezíti a vizelet visszatartását. Az idősödés mellett természetesen más rizikófaktorokkal is számolni kell, mint például a krónikus húgyúti fertőzés, a hólyagban lévő bakteriális fertőzés, bizonyos gyógyszerek (vízhajtók) esti szedése és olyan tényezők is, mint a koffein- és alkoholtartalmú italok fogyasztása. Nők esetében az is felmerülhet, hogy a terhesség, szülés miatt meggyengült hólyag és medencefenéki izmok miatt jelentkezik az éjszakai vizelési inger.

Az éjszakai vizelési inger mögött számos ok állhat.
Az éjszakai vizelési inger mögött számos ok állhat. Fotó: Getty Images

A kivizsgálás ugyanakkor azért fontos, mert egyes esetekben bizonyos betegségek tünete lehet az éjjeli inger, mint például krónikus veseelégtelenség, prosztata-megnagyobbodás, pangásos szívelégtelenség, cukorbetegség, illetve olyan alvászavarok, mint az insomnia, a nyugtalan láb szindróma vagy az éjszakai légzéskimaradás.

Fel kell állítani a pontos diagnózist

Miről árulkodik a vizeletünk? Kattintson ide a részletekért!

A legtöbb ember 6-8 órát képes aludni anélkül, hogy fel kellene kelnie pisilni. Az éjjeli vizelési inger ezzel szemben többszöri felébredésre kényszerít, ami súlyosabb esetben akár 5-8 felkelést is jelenthet. Ilyenkor meghúzódhat a háttérben a túlműködő hólyag, de az is előfordulhat, hogy már kevés vizelet termelődése is kiváltja a sürgető ingert. Természetesen minél gyakoribb az ébredés, annál rosszabb minőségű az alvás, és ez nyilvánvalóan rányomja a bélyegét a nappalokra is. (Ugyanakkor a nocturia nevű betegséget nem szabad összekeverni a sokszor kapcsolódó állapottal, az ágybavizelésssel - enuresis -, amikor a páciens nem tudja kontrollálni a vizelési ingert.)

A diagnózis a tünetek és a vizsgálatok alapján állítható fel - mondja dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa, majd hozzáteszi: tisztáznunk kell tehát, milyen gyakran ébred a beteg éjjelente, mióta áll fenn a probléma, milyen tevékenységeket végez lefekvés előtt, mikor és mennyit iszik, milyen gyógyszereket szed. Természetesen a vér- és vizeletvizsgálat is elengedhetetlen, hiszen az eredményekből már következtethetünk a vese állapotára, az esetlegesen jelenlévő kórokozókra. Gyakran végzünk kismedencei ultrahangot is, hogy megállapíthassuk a többi között, marad-e vizelet a hólyagban ürítés után. Amennyiben más szervi betegség gyanúja merül fel, szükség lehet további vizsgálatokra - így a szakember.

Hogyan lehet enyhíteni, gyógyítani a panaszt?

Rákász doktor szerint a legfontosabb törekvés a kiváltó ok kezelése. Előfordulhat, hogy csupán rossz szokások okozzák az éjjeli vizelési ingert, ilyenkor elég lehet visszafogni az esti folyadékbevitelt, különös tekintettel a kávéra , alkoholra. Más esetekben szükség lehet például napközben a kompressziós harisnya viselésére, ami elősegíti a folyadékkeringést, így csökkentheti az éjszakai vizelés gyakoriságát.

Előfordulhat, hogy olyan gyógyszert kell elrendelnünk, ami nem az okot, hanem a tünetet csökkenti - ez nyilván csak addig hat, amíg a páciens szedi azt. Az antikolinerg gyógyszerek például ellazíthatják a hólyag izomgörcseit, így ritkábban jelentkezik a vizelési inger. Az is előfordulhat, hogy vízhajtót rendelünk el napközbeni szedésre, amivel csökkenthető az éjszakai vizelet mennyisége. A segítség tehát elérhető, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni a zavaró problémával - szögezte le dr. Rákász István.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra