Az aranyér igazi népbetegség

Az aranyeret a legtöbb ember megtapasztalja élete során. Vagyis azt, hogy a tápanyag-csatornájának vége rendkívül érzékeny, ha pedig nem egészséges, akkor kifejezetten fájdalmas, kellemetlen vagy irritáló lehet.

Az emberek háromnegyede átesik aranyérbetegségen

Amikor a végbélnyílás körül vagy a végbél alsó felében megduzzadtak és gyulladttá válnak a vénák, akkor kialakul az aranyér. Ez a fájdalmas és vérzéssel járó tünetegyüttes ma már valóságos népbetegség. Egyes adatok szerint a felnőtt lakosság közel harmada érintett benne, más adatok pedig arról szólnak, hogy az emberek 75 százaléka találkozik vele valamikor élete során.

Az aranyér igazi népbetegség, aranyér aranyérbetegség aranyérműtét aranyérdiéta
Szerencsések, akiket nem érint az aranyér

Régebben áldásnak tartották az aranyeret

A középkorban azokat az embereket, akiknek vérzett a végbel e, különösen szerencsés flótásnak tartották, mert úgy vélték, hogy ezen az úton megszabadulnak megannyi testi ártalomtól, ami a rossz vérrel távozik. Innen származhatott az aurea vena latin kifejezés. Ennek fordítását használjuk ma is a betegség megjelölésére. Aranyér már a középkorban is valószínűleg azoknál jelentkezett, akik gazdagabbak lévén megengedhettek maguknak a ma általánossá vált kényelmes életvitelhez közelebbi életformát. Azaz kevesebbet mozogtak, sok húst és kevesebb rostban gazdag zöldséget ettek.

A helytelen táplálkozás miatt sokaknak kell erőlködniük az illemhelyen , ami a vénákra helyeződő komoly nyomás miatt szintén hozzájárul a visszértágulatok és gyulladások kialakulásához. A jelenséget pedig fájdalmas sérülések és a feloldódó vérrögök nyomán hátramaradó viszkető vagy irritált bőrfüggvények követik. Az úgynevezett külső aranyér a végbélnyílás körüli bőr alatti vénák tágulatával jön létre. A belső aranyér a végbél alsó végében alakul ki. A belső aranyér a végbélnyíláson keresztül ki is türemkedhet, és ha nem húzódik vissza a helyére vagy tartósan kizáródik, akkor feltétlenül orvosi kezelésre van szükség.

Az aranyér annak ellenére, hogy vérzést okoz és vérrögök képződhetnek az érintett vénákban, nem veszélyes vagy életveszélyes. A tünetek általában elmúlnak néhány napon belül, és néhány embernél sohasem okoz tüneteket a betegség. Másoknak viszont gondos ápolásra van szükségük , hogy valamilyen kellemetlen érzés ne kényszerítse őket egész nap arra, hogy az alfelükkel foglalkozzanak.

Néhány dolgot az aranyérrel kapcsolatban érdemes megjegyezni:

▪ Az aranyér gyakoribb férfiaknál, mint nőknél.

▪ A nők nagyobb valószínűséggel válnak aranyeressé a terhesség alatt.

▪ Az életkor emelkedésével az aranyér megjelenésének esélye is nő.

Aranyér akkor fordulhat elő , ha a végbélnyílás körüli erek eldugultak vagy kitágultak.

▪ Néha csak gyógyszerekkel vagy műtéttel lehet az aranyeret meggyógyítani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra