A vérrögök akár hasznosak is lehetnek?

A müncheni Ludwig Maximilian Egyetem kutatói kimutatták, hogy a vérrögök kialakulása segítséget nyújt a fertőző mikrobákkal szemben. Molekuláris szinten a vérrögök ugyanis beindítják az öröklött immunrendszert. A felfedezés új terápiás eljárások fejlesztését vonhatja maga után.

Az adaptív immunrendszer specifikusan felismeri a kórokozókat és válaszlépéseket tesz azokkal szemben. Azonban az első védővonalat az öröklött immunrendszer jelenti, mely nem specifikus gyulladásos válaszokat kelt, melyek a specializálódott fehérvérsejteket aktiválják. Ezek a sejtek aztán olyan fehérjéket választanak ki, melyek inaktiválják a kórokozókat, azonban ezen felül a véralvadásban is részt vesznek.

Bernd Engelmann professzor és munkacsoportja kimutatta, hogy a véralvadás és a fertőzésellenes folyamat kapcsolatban áll egymással, a hidat pedig a fehérvérsejtek biztosítják: a fehérvérsejtek okozta vérrög gátolja a baktériumokat az érpályában történő terjedésben. Ilyenformán az ereken belüli vérrög normális védekezést jelent. A gond akkor kezdődik, ha hiba csúszik a rendszerbe, a vérrögök maguktól, akár fertőzés hiányában alakulnak ki. A trombózisnak nevezett elváltozás új nézőpontja a Nature Medicine hasábjain olvasható.

Az ízeltlábúak esetén, melyek a fajokat tekintve leginkább változatos állatok, közös tulajdonság az öröklött immunitás, mely szintén nem specializált folyamatokat indít be, melynek eredményeként a testnedvükből rög képződik, csapdába ejtve a kórokozókat. Az embereknél - hasonlóan az emlősökhöz - hasonló mechanizmus állhat fenn, erre utal a véralvadás és a mikrobaellenes védekezés kapcsolatát taglaló tanulmány. Engelmann szerint a folyamat a törzsfejlődésben konzerválódott, azaz az állatvilág több szintjén is változatlan formában maradt fenn.

A probléma akkor kezdődik, ha a nagy erek érintettek, mely szívinfarktushoz, szélütéshez (stroke) és tüdőverőér rögösödéhez (embólia) vezethet, melyek mind életveszélyes állapotok. A molekuláris mechanizmus mélyebb megértése a jövőben új terápiás eljárásokhoz vezethet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra