A saját konyhánk miatt hízunk

Előfordulhat, hogy a lakásunktól, egészen pontosan: a konyhánktól hízunk el, állítja a Cornell University egyik szakértője. Brian Wansink azt állítja, hogy a konyhapulton található ételeink árulkodnak arról, hogy hány kilósak vagyunk.

A konyhapulton található reggeli müzli például 9 kilóval nagyobb testsúlyt jelez, azokban a háztartásokban pedig, ahol az üdítőitalokra is rá lehet látni, 12 kilóval vannak közelebb a lakók az elhízáshoz. Ha viszont a konyhában látható gyümölcsöstál, az 6 kilóval kisebb testsúlyt jelez - a Cornell szakértője szerint a begyűjtött adatokból viszonylag pontosan lehet előrejelezni egy konyhában megforduló emberek testsúlyát. De miként tudjuk felhasználni ezt a tudást ahhoz, hogy le tudjuk fogyni?

Tüntessük el. Wansink szerint számos ételt azért eszünk meg, mert "ott van és megehetjük". Ezért számít annyira, hogy mi van a pulton - akinek ugyanis nincs kellő akaratereje, gondolkodás nélkül meg fogja enni azt, ami elé kerül. Sokat segíthet ilyenkor az, ha a konyhaszekrényben, a hűtőben vagy bárhol máshol tartjuk az ételt, ahol nincs szem előtt. Ilyenkor ugyanis nemcsak nem látjuk, hanem meg is kell mozdulni érte, a lustaság pedig a legtöbb ember visszatartja a felesleges evéstől.

Előzze meg az elhízást A fogyásnál már csak egy nehezebb dolog van: megelőzni az elhízást. Vajon mi lehet az egészséges súly megőrzésének titka? Cikkünk segítségével hasznos tippeket kap, hogy ne kelljen szégyenkezve állnia a mérlegre!

A tányér is számít. Ha nagy a kontraszt az étel és a tányér színei között, akkor nagyobb az esélye annak, hogy kevesebbet fogunk enni. Fehér tányéron egy pirosas színű étel nagyon kontrasztos, tehát kisebb adag is nagyobbnak tűnik az optikai hatás miatt. Ha fehér tányérra fehér színű ételt teszünk, akkor 18-19 százalékkal szedünk többet. A tányér mérete is fontos: a kutatások szerint egy felnőtt a magának kiszedett adag 92 százalékát elfogyasztja, úgyhogy ha egy nagyobb tányérról eszünk (pláne, ha a színe miatt még 20 százalékkal többet), az igen nagy többletet jelent.

A tányér mérete is számít abban, mennyit eszünk

A tányér mérete is számít abban, mennyit eszünk A környezet is fontos. Wansink és társai egy gyorsétteremben kísérleteztek azzal, hogy Miles Davis jazzlemezeit játszották le a háttérben - az emberek ilyenkor 18 százalékal kevesebbet ettek ahhoz képest, amikor a hetvenes évek rock'n'roll felvételei szóltak. Ugyanilyen hatása van, ha a fényviszonyokat is "beállítják", ugyanis minél nyugodtabb egy ember, annál lassabban eszik és annál hamarabb érez jóllakottságot .

Gyorsabban is eszünk akkor, ha több ételt látunk magunk előtt. Ezért sem tanácsos például az ételt tartalmazó edényeket az asztalon hagyni, mivel egyfelől nem látjuk, másfelől lustaságunk miatt inkább nem megyünk oda a tűzhelyhez még egyszer szedni magunknak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra