A paracetamol újabb mellékhatása

A kis, és közepesen nagy mennyiségű alkoholfogyasztás paracetamollal kombinálva növelheti a veseelégtelenség kialakulási esélyét - derült ki a napokban.

Az American Kidney Fund szakértőinek állítása szerint 2009-ben az Egyesült Államokban 116 395 új veseelégtelenségben szenvedő beteget diagnosztizáltak, ezen kívül abban az évben 90 118-an hunytak el a betegség következtében, és 571 414-en éltek együtt. Ezen kívül a Mayo Klinika adatai arra engednek következtetni, hogy a túlzott alkoholfogyasztás, és bizonyos fájdalomcsillapítók együttes szedése növelheti a vesekárosodás és az akut veseelégtelenség kialakulási esélyét.

Mi történik, ha gyógyszert kombinálnak szesszel?

A Parker Egyetem tudósai azonban most arra voltak kíváncsiak, hogy a kis mennyiségű, és mértékletes alkoholfogyasztás a fájdalomcsillapítókkal kombinálva milyen hatással van a veseműködésre. A tanulmány elkészítése során a tudósok a 2003/04-es, több mint 10 000 önkéntes részvételével készült Országos Egészségügyi és Étkezésvizsgálati Felmérés adatait használták fel.

A paracetamolról

A paracetamoltartalmú készítmények láz, illetve enyhe és középsúlyos fájdalom (fejfájás, fogfájás, izomfájdalom, reumás fájdalmak, idegfájdalom illetve -gyulladás okozta fájdalom, menstruációs fájdalom, meghűlés-láz okozta fájdalom) csillapítására alkalmasak. Gyulladáscsökkentő hatása nincs. A kizárólag paracetamol hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek vény nélkül, sőt már gyógyszertáron kívül is kaphatók, azonban egyes medicinák, melyekben a paracetamol mellett más hatóanyag is van a kombinált hatás elérése miatt, csak receptre kaphatók. Olvasson róla bővebben ide kattintva!



A felmérés során a résztvevőknek be kellett számolniuk alkoholfogyasztási szokásaikról, egészségügyi állapotukról, és arról, hogy mennyi paracetamolt szednek. A paracetamolt (más néven acetaminofent) leggyakrabban fejfájás, izomfájdalmak, valamint ízületi gyulladás kezelésére alkalmazzák, ezen kívül lázcsillapítóként is elterjedt.
Az eredmények szerint a 10 ezer résztvevő 2,6 százaléka szedett rendszeresen paracetamolt, és fogyasztott mellé kis-, illetve közepesen nagy mennyiségű alkoholt. Közülük 1,2 százaléknál alakult ki veseelégtelenség. A paracetamol használata, és a mértékletes alkoholfogyasztás külön-külön nem számítottak rizikófaktornak a veseelégtelenség szempontjából, de együttesen nagyjából 123 százalékkal növelték a vesebetegségek kialakulási esélyét.

"Ez különösen a fiatal felnőttek esetében jelenthet problémát" - nyilatkozta Harrison Ndetan, a Parker Egyetem munkatársa. - "Főként azért, mert az ő esetükben a legnagyobb az esélye a rendszeres alkoholfogyasztásnak, és a lakosság körében amúgy is elterjedt paracetamol-tartalmú fájdalomcsillapítók alkalmazásának."

A szakértők szerint a háziorvosoknak egyenként figyelmeztetniük kellene a paracetamol-tartalmú készítményeket nagy valószínűséggel rendszeresen használó pácienseiket az alkoholfogyasztás veszélyeire.

A tanulmányt az Amerikai Közegészségügyi Társaság 141-edik éves gyűlésén ismertették.

Nézze meg Ön is: Aranyértippek a szakorvostól

További cikkek
Kapcsoldó és aktuális cikkek
Olvassa el aktuális cikkeinket
Mikor nincs rendben a hüvely?Intim gondok

Mikor nincs rendben a hüvely?A legtöbb nő találkozik élete során valamilyen, a hüvelyt érintő problémával

Betegség, amely minden nőt érinthetInkontinencia

Betegség, amely minden nőt érinthetFőleg szülés után érinti a nőket, de bárkinél felléphet

Végbélvérzés: aranyér vagy daganat?Végbélvérzés

Végbélvérzés: aranyér vagy daganat?Mindenki megrémül, ha a vécépapíron vért vesz észre

"Ha rákja van, nem fog meghalni azonnal"Beteghang

"Ha rákja van, nem fog meghalni azonnal"Brjeska Dóránál 2013 őszén diagnosztizáltak áttétes mellrákot

A nátha gyógynövényes kezeléseNátha

A nátha gyógynövényes kezeléseNagyon sok gyógynövény van, amelyet bevethetünk, hogy felvegyük a harcot

60 felett így kell sportolniSport

60 felett így kell sportolniBár csökken az állóképesség és az izomerő, mégis fontos, hogy továbbra is sportoljunk

Otthoni megoldások orrfolyásraOrrfolyás

Otthoni megoldások orrfolyásraA jelenség oka a hideg, a megfázás, illetve az influenzavírusok

Nagy baj lehet, ha viszket az anyajegyAnyajegy

Nagy baj lehet, ha viszket az anyajegyMiért fontos a rendszeres szűrés?

Szóljon hozzá Ön is és olvassa el mások hozzászólásait

Humánmeteorológia

Humanmeterológia szolgaltatója

Fronthatás:
Kettős front

Maximum:
0, +6 °C
Minimum:
-2, +3 °C

Hazánkban szerdán délelőtt erősen felhős, borult lesz az ég a Dunántúlon havazás, másutt havas eső, főleg keleten eső is várható.

Egészséget befolyásoló hatások:
gyenge

Részletes adatok és előrejelzés

Tekintse meg az időjárási frontokat!Térképezze fel a pollen adatokat!

Kövesse a Házipatikát:

GyógyszerekGyógyszerkereső
GyógyszerHatóanyag