A metabolikus szindróma okai, kezelése és megelőzése
Új betegség leírása került fel adatbázisunkbaDr. Szirmák Eszter belgyógyász és kardiológus főorvos segítségével elkészült Betegségek A-Z rovatunk legújabb cikke. Ezúttal a metabolikus szindrómáról gyűjtöttük össze a legfontosabb tudnivalókat.
A tünetegyüttes hátterében genetikai hajlam is állhat, ám ennél sokkal fontosabbak az életmódbeli tényezők. Ezen belül a leggyakoribb ok a helytelen táplálkozás - azon belül is a többlet kalóriabevitel és az alkoholfogyasztás -, valamint a mozgásszegény életmód. A vérnyomás szempontjából hajlamosító tényező a túlzott sóbevitel, ami vérnyomás emelkedést okozhat.

A metabolikus szindróma egyik tünete lehet az elhízás (Fotó: Europress)
Miért fontos mihamarabb felismerni a metabolikus szindróma tüneteit? Milyen kezelés segíthet, illetve van-e esély a gyógyulásra? A kezelés főként életmódváltást jelent, azon belül elsőként az étrend megváltoztatását. Fontos a mozgás, azon belül is azok a sportok, amelyek a kalóriát jobban égetik, a keringést serkentik. A betegek egy részének átmenetileg gyógyszert is szednie kell, akár a cukorbetegség, akár a magas vérnyomás miatt. A metabolikus szindróma kezelésénél viszont az a cél, hogy ezeket a gyógyszereket az életmódváltást követően el lehessen hagyni.
Ha a metabolikus szindrómát a szervi elváltozásokat megelőzően, anyagcsere-elváltozások alapján ismerik fel, akkor a betegség nagyon jól kezelhető, életmódváltással teljesen kordában tartható. A szakorvos minden kérdésre választ adott, olvassa el részletes összefoglalónkat a Betegségek A-Z rovatunkban, az Anyagcsere-betegségek tartozó szócikkek között!