A hormontabletták túladagolásának következményei

A pajzsmirigy-alulműködéssel küzdő betegek rendszerint gyógyszeres terápiában részesülnek, amely során a cél a hiányzó hormonok pótlása. Olykor azonban előfordulhat, hogy a páciens rosszul reagál a kezelésre. Lássuk, mi állhat ennek hátterében!

A gyógyszer szedésének korai szakaszában előfordulhatnak pajzsmirigy-túlműködésre jellemző panaszok, mivel a szerv hozzászokott a csökkent működéshez. Mindazonáltal a tünetek csupán pár napig, legfeljebb egy hétig tartanak, majd fokozatosan megszűnnek, ahogy a szervezet hozzászokik a hormon extra beviteléhez - mutatott rá dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.

A pajzsmirigy-alulműködés nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel és ellenőrzéssel a beteg teljesen tünetmentessé tehető: ilyenkor a betegség nem befolyásolja sem az életkilátásokat, sem az életminőséget. A betegségről bővebben Betegségek A-Z rovatunkban olvashat!

Bizonyos esetekben a gyógyszeres kezelés hosszú ideig gond nélkül beválik, egy ponttól viszont kellemetlen tünetek lépnek fel. Ezek ugyancsak túlműködésre utaló panaszok, de már nemcsak látszólag, hanem ténylegesen is kialakult a pajzsmirigy-túlműködés. Ilyenkor túlkezelésről beszélünk, ami általában dóziscsökkentéssel orvosolható, az értékek pedig így újra a normál tartományba kerülnek. Mivel a betegséget viszonylag könnyű túlkezelni, fontos, hogy a beteg rendszeresen ellenőriztesse TSH, T4 és T3 értékeit , hogy még idejében, a kellemetlen tünetek megjelenése előtt módosítani lehessen a terápián.

A pajzsmirigy-alulműködésre szedett gyógyszer túladagolása kellemetlen panaszokat okozhat
A pajzsmirigy-alulműködésre szedett gyógyszer túladagolása kellemetlen panaszokat okozhat

Túladagolásra utaló tünetek:

  • szívdobogásérzés
  • szívritmuszavarok, főként szapora szívverés (tachycardia)
  • mellkasi szorítófájdalom(angina pectoris)
  • izomgyengeség és izomgörcsök
  • melegségérzet, fokozott izzadás
  • remegés (tremor)
  • nyughatatlanságérzet, álmatlanság
  • hasmenés, testsúlycsökkenés
  • fejfájás
  • menstruációs zavarok

A szakértő szerint a felsorolt panaszok akkor is előfordulhatnak, ha túl gyors dózisemelés történt - ilyenkor hasznos lehet lassabb ütemben növelni a hormonpótlás mértékét. Érdemes továbbá megemlíteni, hogy olykor a fellépő tünetek gyógyszerkölcsönhatás miatt alakulnak ki. Ezért fontos tájékoztatni a kezelőorvost, ha a beteg valamilyen más készítményt is alkalmaz a hormonpótlás mellett, ugyanis bizonyos szerek befolyással lehetnek a felszívódásra. E téren számos készítmény felmerülhet, így például fogamzásgátlók, vérnyomás-csökkentők, antidepresszánsok, vaskészítmények, savlekötők, gyulladáscsökkentők.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

T3

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra