A halálgének négy évvel is megrövidíthetik az életet. De kiét?

Feltárták a kapcsolatot a DNS-mutációk és az átlagosnál előbb bekövetkező halál között több mint 150 ezer ember vizsgálata alapján. Arra voltak kíváncsiak az Edinburghi Egyetem kutatói, hogy az egyes emberekben felfedezhető mutációk összefüggtek-e valamilyen módon a szülők halálával.

Azt találták, hogy azok az emberek, akik akár az ApoE vagy CHRNA gének mutációját hordozzák (s ez több mint a lakosság kétharmada) akár 12 hónappal előbb is meghalhattak az átlagnál. De az azok, akiknél mindkét mutáció megtalálható, közel négy évvel rövidebb élettartamra számíthatnak. Ez az együtt állás szerencsére 1000-ből csak 3 embert veszélyeztet. A kutatók úgy gondolják, hogy a jelzett géneket eltérései a rák, légzőszervi betegségek és az Alzheimer-kór kialakulásához kapcsolódnak.

Dr. Peter Joshi, a Edinburghi Egyetem népegészségügyi intézetének szakértője kijelentette: „Bár e genetikai változatok hatása az élettartama meglepően nagy, fontos megjegyezni, hogy ez csak a történet egyik része. Az életünk hosszára mi magunk nagyobb hatást gyakorlunk azzal, ahogyan élünk.” Ez a magyarázata, hogy a felfedezett veszélyes génmutációk elvben a lakosság kétharmadának megrövidíthetné az életét, de mégsem képesek lehúzni az átlagot, mert a többség életvitele nem ad alkalmat a hibás géneknek, hogy jelentős hatást gyakoroljanak.

Az orvostudomány fejlődésével egyre több új terápiás út nyílik, amely reményt adhat a rákos betegeknek. Ezek közül az egyik olyan molekuláris vizsgálatokra épül, amelyekkel időben felismerhető a sejtek rákos elváltozása, s így hatékonyabb, célzott terápia válik lehetővé. Részletek! De a mostani felfedezés felveti a lehetőséget, hogy a jövőben szűrni kezdjék az emberek a genetikai mutációit, s akinél fenyegető biológiai örökséget találnak, azt rávegyék az egészségesebb életmódra , a genetikai hatások enyhítésére. Például a CHRNA génvariánst hordozóknál nagyobb valószínűséggel alakul ki tüdőrák, ha dohányzik. Ezért jobb, ha nem teszik.

Egyes génmutációk korábbi halálhoz is vezethetnek

A kutatás azt is megállapította, hogy a génváltozatok különbözően hatottak a férfiak és a nők élettartamára. A nőknél erősebben nőtt az Alzheimer-kór esélye, miközben a férfiaknál ugyanez a génvariáció a tüdőbetegségek valószínűségét emelte meg.

Dr. Jim Wilson az egyetem egy másik szakértője szerint ezek a felismerések csak a jéghegy csúcsát jelentik. Ahogy egyre több adat áll a rendelkezésükre már az idén, arra számítanak, hogy további felfedezéseket tesznek, amelyek közül néhány lehet, hogy jótékony hatást gyakorol majd az egészséges életről alkotott képünkre.

Forrás: The Telegraph

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra