Népbetegség, amelyről szégyellünk beszélni

Egyes betegségek nem csupán kellemetlen tüneteket okoznak, de orvoshoz sem szívesen fordulunk velük, mert kényelmetlen beszélni róluk. Ilyen az aranyeresség is, amelyet sokan titkolnak, amíg csak lehet, pedig a lakosság csaknem 40 százaléka szenved tőle, így nem vagyunk egyedül a problémánkkal.

"A végbél utolsó szakaszának nyálkahártyája alatt futó, illetve a végbélnyílás záróizmát is dúsan behálózó vénás érhálózatot nevezzük belső, illetve külső aranyereknek. Ezek az erek, ha az eláramlás nehezített, megtágulnak. Számos fiziológiás helyzet okozhat átmeneti tágulatot, így a terhesség, a szülés vagy valamilyen haspréssel járó sporttevékenység, de mindaddig nincs gond, amíg az érintett erek visszahúzódnak. Ha a vénák elváltozása állandóvá válik és panaszokat okoz, akkor beszélünk aranyérbetegségről. A tünetek jelentkezésekor az egyéb végbélbetegségek, így akár egy daganatos megbetegedés kizárása érdekében elengedhetetlen a proktológiai vizsgálat" - mutatott rá dr. Schöller Andrea, a Budai Egészségközpont proktológus szakorvosa.

férfi ülve dolgozik
A túl sok ülés fokozza az aranyeresség kockázatát. Fotó: Getty IMages

Külső vagy belső aranyér?

Egyes rossz megszokások is hozzájárulhatnak az aranyér kialakulásához.

A külső aranyeres csomók könnyedén felismerhetők, míg a belső aranyeres csomók kialakulása kezdetben tünetmentes lehet, ugyanakkor szintén eredményesen kezelhetők, ezért különösen fontos a proktológiai szűrés. Előrehaladottabb stádiumban a belső csomók méretüknél fogva kihelyeződhetnek, állandó kellemetlenséget okozva. Ez kezdetben diszkomfort- és/vagy idegentestérzést jelent, de kizáródásuk nagy fájdalmat okozhat, kisebesedésük pedig vérzéshez, gyulladáshoz vezethet.

A külső aranyeres panaszok a megtágult vénás öbölben pangó vér megalvadásából erednek általában. Fájdalommal és akár kisebesedéssel, gyulladással járó kellemetlen állapotról van szó, melyet felismerve szintén gyorsan és könnyen lehet kezelni. Emellett hasonló panaszokat okoznak a végbélrepedések is, amelyek alatt az aranyerektől függetlenül kialakult sebeket értjük a záróizom területén. Mivel teljesen más kezelést igényelnek, különösen fontos a differenciáldiagnózis.

Mi okozhat aranyérbetegséget?

  • a vénafal öröklött gyengesége
  • tartós, gyakori székrekedés
  • hasmenéssel járó állapotok
  • mozgásszegény életmód
  • sok ülés
  • megterhelő fizikai munka
  • emeléssel járó sport
  • túlsúly
  • terhesség
  • rostszegény táplálkozás
  • a bél nyálkahártyájának irritációja erős fűszerekkel vagy alkohollal

Melyek az aranyér legjellemzőbb tünetei?

  • a végbélnyílás viszketése
  • vérzés
  • tapintható, fájdalmas kitüremkedés
  • székeléskor jelentkező fájdalom

A betegség a kezdeti szakaszában kenőccsel, végbélkúppal , gyógynövényes ülőfürdővel , rostdús ételekkel, sok folyadék fogyasztásával vagy gyógyszerrel kezelhető. Ha a kellemetlen érzést nem tudjuk házilag enyhíteni, a szakorvos a kialakult aranyeres csomókat egy gumigyűrű segítségével elszorítja, amelyek ezután elhalnak és maguktól leesnek. Panaszainkkal mindenképpen forduljunk szakorvoshoz, hiszen a tüneteket rosszabb esetben akár végbéldaganat is okozhatja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon még kisüt a nap az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett. Ott főleg záporok, a délkeleti határvidéken esetleg egy-egy zivatar is valószínű, másutt többfelé esőre kell számítani. Az északnyugatira forduló szelet a front mentén erős, viharos széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 8 és 14 fok között alakul, de a délkeleti tájakon a déli órákra 20 fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. Ezt követően ott is folyamatosan hűlni fog a levegő. Késő este 5, 10 fok valószínű. Fronthatásra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra