Szokások, amelyek aranyérbetegséghez vezethetnek

A sokakat érintő aranyérbetegséget gyakran olyan hétköznapi szokások váltják ki, vagy súlyosbítják, amelyek egy kis odafigyeléssel könnyen elkerülhetőek.

Aranyérnek a végbélnyílás körül, illetve a végbélben - a záróizom felett - elhelyezkedő vénás hálózatot nevezzük, amely mindenki szervezetében egyaránt megtalálható. Aranyérbetegség azonban csak akkor alakul ki, ha ezek a vénák tartósan kitágulnak, véreznek vagy kifordulnak. A kötőszövetek gyengesége lehet vele született hajlam - gyakran megfigyelhető családon belüli halmozódás - azonban életmódbeli szokások is vezethetnek a kialakulásához.

A rostdús táplálkozás ezért fontos Számos betegség kialakulásától is megóvhat, ha megfelelő mennyiségű rostot fogyasztunk. De egészen pontosan mit kell tudni a rostokról ?

Hosszú üldögélés a vécén? Inkább ne

Gyakori hibának számít az indokolatlanul hosszú vécéhasználat . A vécén ülő póz ugyanis nagyban elősegítheti a véráramlást a végbél környékén található erekben, ami aranyérgyulladásához vezethet. Érdemes ezért arra törekedni, hogy a toaletten töltött idő a lehető legrövidebb legyen: csak akkor keressük fel a vécét, ha már határozott ingert érzünk, valamint igyekezzünk elérni a könnyen üríthető székletállagot. Fontos szem előtt tartani azt is, hogy ha sokáig visszatartjuk, a bélsár kiszárad, keményállagúvá válik, így az ürítésével járó erőlködés, és a megnövekedett nyomás aranyeret okozhat.

aranyér, vécé
A hosszas ücsörgés a vécén is növeli a betegség kialakulásának esélyét.Fotó: Getty Images

Egyoldalú táplálkozás, mozgásszegény életmód

Ahhoz, hogy a széklet optimális állagú legyen, változatosan kiegyensúlyozott táplálkozásra van szükség. Ehhez nélkülözhetetlen a sok rost és nagymennyiségű folyadékbevitel, valamint a rendszeresség is: naponta többször együnk kevesebbet, nagyjából mindig ugyanazokban az időpontokban. Kerüljük a finomított élelmiszereket, a túl sok zsírt, fehérjét, koffeint, alkoholt, helyette inkább fogyasszunk teljes kiőrlésű gabonát, olajos magvakat, savanyított tejtermékeket, gyógyteákat, valamint sok zöldséget és gyümölcsöt.

Egyes munkahelyi körülmények szintén hajlamosíthatnak aranyérbetegség kialakulására. Ilyenek például a medencefenékre erős nyomást gyakorló ülőmunkák - például irodában, vagy gépkocsivezetőként - amelyek a vénák kitágulását okozhatják. Azonban egyes fizikai munkák is előhozhatják az aranyeret: a nehéz terhek emelésével és mozgatással járó feladatok a hasűri nyomás növelve fokozhatják az aranyérproblémákat.

Aranyérbetegség esetén kerülni kell a nehéz súlyok emelésével, haspréssel és egyéb erőteljes fizikai megerőltetéssel járó sportokat is. Azonban az egészség szempontjából nélkülözhetetlenül fontos testmozgást nem szabad elhanyagolni. Aranyérre való hajlam - vagy már kialakult betegség mellett - jó választás lehet például az úszás, a könnyedebb torna, az ellipszistréning, vagy a napi szinten beiktatott séta. Ráadásul az energikus életmód nem csak a - szintén aranyérre hajlamosító - túlsúlytól, hanem akár a vénákat nagyban károsító dohányzásról is segíthet megszabadulni.

Foglalkozni kell vele!

A hétköznapi hibák közé tartozik a már kialakult aranyér elhanyagolása. Ahhoz, hogy elkerüljük az állapotromlást, folyamatos ápolásra van szükség. A higiénia hangsúlyozott betartása mellett vény nélkül beszerezhetőek olyan készítmények, amelyek segítenek az aranyér ellátásában, és a kellemetlen tüneteket is csillapítják. Ilyenek például a kamilla, a varázsmogyoró levél, valamint a körömvirág tartalmú kenőcsök és kúpok.

A szukralfát hatóanyagú bőr- és nyálkahártyavédő készítmények segítségével elkerülhető a szövődmények kialakulása, akárcsak az elölt E-coli baktérium kultúra szuszpenziót tartalmazó kúpok és kenőcsök használatával. Az elölt E-coli ugyanis képes a szervezetből olyan immunválaszt kiváltani, amely fokozza az érintett szövetek természetes védekezőképességét, ezáltal jelentős mértékben csökkentve a gyulladást és segítve a sebgyógyulást. Aranyeres fájdalmak esetén alkalmazhatunk olyan szájon át szedhető - szintén vény nélkül kapható - érvédő hatású, diozmin tartalmú készítményeket is, amelyek javítják az érfalak rugalmasságát és növelik azok ellenállását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra