Rossz szokások, amelyek aranyérhez vezetnek

Akik szembesülnek az aranyérbetegséggel, gyakran értetlenül állnak a probléma előtt. Mi okozhatta, mit csináltak rosszul? Bár a tüneteket nem mindig lehet konkrét okra visszavezetni, azért vannak olyan hajlamosító tényezők, melyek rontják a helyzetet.

Genetika? Ez az egyik ok, amiért kialakul valakinél az aranyér. Azonban a külső hatások és az életmódunk legalább ugyanolyan nagy szerepet játszik abban, hogy megjelennek-e a kellemetlen tünetek. Az aranyérbetegség leggyakrabban akkor alakul ki, amikor a medencei és végbéltájéki (rektális) területre, elsősorban annak vénáira túlzott és tartós nyomás nehezedik. Bármilyen élethelyzet, illetve élettani állapot, mely fokozza ezt a medencei nyomást, felelős lehet az erek kitüremkedéséért.

Rostszegény táplálkozás

Amennyiben valaki nem fogyaszt elég rostot, széklete tömörebbé, keményebbé válik, így azt jóval nehezebben és ritkábban tudja üríteni: ez egyenes út a székrekedéshez. A székrekedéssel összefüggő erőlködés, a toaletten való hosszas ücsörgés pedig hajlamossá tehet az aranyerességre.

Együnk rostokban gazdag, friss zöldségeket és gyümölcsöket, teljes kiőrlésű péksüteményeket, igyunk elegendő folyadékot (ez naponta 2-2,5 fél liter egészséges innivalót jelent). A túlságosan cukros, illetve zsírban dús fogásokat cseréljük le, vagy legalábbis ne ezek tegyék ki az étrendünk nagy részét.

Az egészségtelen életmód aranyeret okozhat
Az egészségtelen életmód aranyeret okozhat. Fotó: iStock

Túlsúlyosság és a mozgásszegény életmód

Szintén összefüggést mutatnak egymással, és az előbb felsorolt okokkal is. Hiszen az elhízás gyakran mozgásszegény életmód és rostszegény táplálkozás következménye, ha pedig valakire ezek az állítások igazak, előbb vagy utóbb székrekedéssel, majd aranyeres panaszokkal is számolhat.

Végezzünk naponta legalább félórányi, a vérkeringést felpezsdítő testmozgást: természetesen nem feltétlenül megerőltető edzésekre gondolunk; egy séta, kis kocogás, úszás vagy könnyed torna is megteszi. Ami ilyenkor tilos: minden haspréssel, hasűri nyomásfokozódással járó sport, amelyek egyébként a kellemetlen panasz kialakulásában is nagymértékben közrejátszanak.

Egyéb civilizációs ártalmak

A mozgásszegény életvitel, a stressz, a tápanyagokban és élelmi rostokban szegény, zsírokban és finomított cukrokban gazdag étrend, valamint a dohányzás és az alkoholfogyasztás a legfontosabb tényezők. Ezek a civilizációs ártalmak számos civilizációs betegség kialakulásához vezetnek, többek között ilyen az aranyér is.

Sokat ülünk

Szintén a civilizált életforma része az, hogy aránytalanul sok időt töltünk ülve, akár munkával, akár szórakozással, például tévézés közben. A mozgáshiány, az edzetlenség és a túlsúly is a modern élet sajnálatos velejárója, ami kiválthat sokféle problémát, többek között aranyeres panaszokat is. Ha nem mozgunk, akkor a vénákban besűrűsödik, pang a vér, az erek fala elveszíti rugalmasságát, így könnyebben jön létre a visszértágulat. Az ülés során pedig éppen a veszélyeztetett zónában lévő, keresztcsonti területen található erekre nehezedik a kelleténél nagyobb nyomás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra