Aranyér eltávolítása: terhesség alatt is megműtenek?

Az aranyér a várandósok egyik rémálma, nem is alaptalanul: nagyjából minden negyedik nőnél kialakul a terhesség során. Mit lehet ilyenkor tenni? Szükség van-e műtétre, és ha igen, mikor érdemes elvégeztetni?

Terhesség alatt több tényező együttállása okozza a gyakori aranyérproblémákat: amellett, hogy a baba súlya extrém terhet ró a kismedencei vénákra, közrejátszik még a progeszteron hormon értágító hatása, valamint a gyakori székrekedés miatti erőlködés is.

terhességi aranyér
Terhesség alatt egészséges életmóddal enyhíthetjük az aranyeres panaszokat.

Az aranyér stádiumai

A kezelés szempontjából is fontos, hogy tudjuk, milyen stádiumú aranyérrel van dolgunk. Súlyosságát tekintve négy különböző állapotot különböztethetünk meg:

  1. stádium: az aranyeres csomó nem nyúlik ki a végbélnél, csupán vérzés jelentkezik
  2. stádium: az aranyeres csomó székeléskor kitüremkedik a végbélből, de magától vissza is húzódik
  3. stádium: az aranyeres csomó magától sem húzódik már vissza, viszont kézzel vissza lehet helyezni
  4. stádium: az aranyeres csomó a végbélből kitüremkedik, és nem lehet kézzel sem visszahelyezni

Az első három stádium esetében a kezelés során általában helyileg alkalmazható krémeket, kúpokat vagy egyéb természetes megoldásokat szoktak javasolni, míg a negyedik stádiumú eseteknél már szóba jöhet a műtéti úton történő eltávolítás is.

Műteni terhesség alatt?

A kezdeti stádiumú aranyeret a várandósság alatt akár el is lehet tüntetni, ha megfogadjuk az orvos által előírt életmódbeli változtatásokat, mellette pedig helyi kezelést , kúpokat, kenőcsöket alkalmazunk. Életmódbeli változtatások alatt általában a fokozott folyadékbevitelre és rostfogyasztásra, az egészséges táplálkozásra kell gondolni, ami mellé a szakember speciális intim tornát is javasolhat. Ha azonban a helyi kezelés nem hoz javulást, vagy az aranyér előrehaladottabb állapotban van, a terápiát az orvos szájon át szedhető gyógyszerrel is kiegészítheti - olyan pirulákkal, amelyek az erek gyulladását csökkentik.

Terhesség alatt az aranyér műtéti eltávolítását nem szokták javasolni, mivel a panaszok a szülés után általában jelentős mértékben javulnak – ha azonban ez nincs így, vagy a probléma tovább rosszabbodik, akkor mindenképpen szakemberhez kell fordulni. A sebészeti műtét során a szakember kivágja az aranyeres csomókat. A műtét után az aranyér nem jelentkezik újra, ám a sebgyógyulás napjai fájdalmasak lehetnek – különösen a műtétet követő első székelés

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra