Aranyérdiéta: erre figyeljünk

Aranyér esetén legszívesebben nem is mennénk vécére, hogy ne szembesüljünk újra és újra a kínos panasszal. Azt azonban jó tudni, hogy megfelelő étkezés mellett nem lesz szenvedés a székelés, és a későbbi kiújulás is megelőzhető.

Az aranyér diéta lényege az élelmi rostban gazdag táplálkozás, ami annyit tesz, hogy naponta 15-30 gramm rostot kell elfogyasztani, egyenletesen elosztva étkezéseink között. Ezt a mennyiségű étkezési rostot zöldség- és gyümölcsfélékből napi 30-80 dkg elfogyasztásával lehet bevinni (például kukorica, káposztafélék, gyökérzöldségek, paprika, paradicsom, retek, karfiol, brokkoli, spárga, sütőtök, padlizsán, és egyéb saláta- és főzelékfélék), és lehet színesíteni az étrendet búzakorpa és teljes kiőrlésű liszt beiktatásával. Ez utóbbiakat a rántás és sűrítés lépéseinél kell a kezünk ügyében tartani, illetve a reggel elfogyasztott savanyított tejtermékekbe keverve is élvezhetjük áldásos hatásukat. És hogy ezen felül milyen trükkökkel pörgethetjük fel emésztésünket a napi széklet reményében , az aranyér elkerüléséért? Mutatjuk tanácsainkat.

zöldségek és gyümölcsök
Az aranyérdiéta lényege az élelmi rostban gazdag táplálkozás. Fotó: iStock

Aranyérdiétás trükkök

Fogyasszunk savanyított tejtermékeket, például joghurtot vagy kefirt, mert a tejsav és a szénsav ingerfokozó hatása befolyásolja a székletürítést. Ne feledkezzünk el a folyadékpótlásról - ez akár napi 2-3 litert is jelenthet. Ebbe beletartozik a tea, a tej, a leves, a rostos gyümölcsital is, de a legjobb, ha szobahőmérsékletű, szénsavmentes ásványvizet iszunk. A rendszeres székletürítést már sokszor az is biztosítja, ha a megszokottnál több folyadékot viszünk be.

A népbetegségnek számító aranyér nem minden esetben okoz tüneteket. Függ attól, hogy külső vagy belső aranyérről beszélünk, valamint attól is, hogy a betegség milyen stádiumban van.

Hetente többször szerepeljenek étrendünkben olajos magvak, csírák és hüvelyesek (például zöld-, sárga-, csicseriborsó, lencse, vörös lencse, száraz bab, adzuki bab). Ha a béltartalom is előnyös hatást gyakorol a bélfalra, szintén könnyebb a székletürítés. Ebben vannak segítségünkre a gyógyteák: az édesítetlen kamilla- vagy hársfatea, a feketekávé vagy egy pohár víz, amit közvetlenül lefekvés előtt vagy felkelés után - éhgyomorra - fogyasztunk el. Az aranyvesszőfűből, bengekéregből, bodzabogyóból (és virágából), édesköménymagból, fütikefűből, kökényvirágból, lenmagból, papsajtlevélből főzött teákat legelőnyösebb lefekvés előtt, este elkortyolgatni a másnap reggeli produktum érdekében.

Érdemes ezeket is kipróbálni

Magas nyálkatartalmú növényeket is kipróbálhatunk, ilyen az őrölt lenmag vagy a psziliummag (bolhafűmag), ezekből napi egy evőkanálnyit elfogyasztva (bőséges folyadékkal természetesen) hálás lesz az emésztőrendszer. Próbáljuk ki a cukrozatlan gyümölcs- és zöldségleveket! Elsősorban a szilvából, ribizliből, sárgabarackból, őszibarackból, paradicsomból, szőlőből készült (must) levek hatékonyak.

Megfigyelések szerint a káposztalé és a kovászos uborka leve is beindítja az emésztést. A gyógy- és ásványvizek sokszor már egészen kicsi mennyiségben meghajtják az embert, már 1-1,5 dl langyosan elfogyasztott gyógy-, illetve keserűvíz hatásos. Fogyasztásuk csak addig javasolt, míg a rendszeres székletürítés ki nem alakult. Használjunk cukoralkoholokat (például szorbit, xilit , eritriol) édesítésre, szintén beindítja az emésztést.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra