Az Alzheimer-kór kialakulása: feltérképezték a folyamatokat

Nemrégiben feltérképezték a degeneratív idegrendszeri folyamat, az Alzheimer-kór részleteit.

A Columbia Egyetem (New York, Egyesült Államok) munkatársai egérkísérletes modellben funkcionális mágneses rezonancia képalkotó (fMRI) segítségével térképezték fel az Alzheimer-kórral kapcsolatos agyi folyamatokat.

A oldalain bemutatott tanulmány három alapkérdésre kereste a választ: hol kezdődik a betegség, miért pont ott, illetve hogyan terjed tovább. A megállapítások a jövőben alapvetően segíthetik a betegség minél korábbi diagnózisát, ami növeli az alkalmazott gyógyszeres stratégia hatékonyságát.

Korábbi vizsgálatok szerint az Alzheimer-betegség kiindulási pontja az entorinális komplexnek nevezett agyi régió, azonban most Dr. Scott A. Small és munkatársai ezt pontosítva felfedték, hogy a terület oldalsó része érintett (laterális entorinális komplex = LEC). A LEC fontos szerepet tölt be a hippokampusszal való kapcsolat kialakításában, így a hosszú távú memória szerveződésében.

A képalkotóval végzett vizsgálatok továbbá rávilágítottak, hogy a kórfolyamat direkt módon terjed tovább az agykéreg egyes területeire, a prefrontális és a fali lebenyre , ami negatívan befolyásolja a térbeli orientációt és navigációt. Az Alzheimer-kór terjedése tehát "funkcionálisnak" tekinthető.

Az Alzheimer-kór okai

A betegség maga rendellenes fehérjék, tau-proteinek, és amiloid prekurzorok felhalmozódásából áll. A vizsgálat azt is felfedte, hogy a LEC különösen fogékony az ilyesfajta degenerációval szemben. Ehhez a következtetéshez már 96, egészséges önkéntes alany vizsgálatán keresztül jutottak el, akik agyát fMRI-vel térképezték fel. A 3,5 éves utánkövetés során 12 egyénnél jelentkeztek demenciára utaló jelek , és megállapították, hogy az új képalkotó a korábbival összevetve alacsonyabb keringést, és alacsonyabb metabolikus aktivitást mutatott a LEC területén.

Az Alzheimer-kór degeneratív, gyógyíthatatlan idegrendszert érintő betegség; presenilis típusa a 65 évnél fiatalabbaknál, míg a senilis típus 65 évnél idősebbeknél jelentkezhet. Az Alzheimer-kórra már a betegség megjelenése előtt is utalhatnak jelek: kisebb memóriazavarok, a figyelem kiesése, apróbb kommunikációs nehézségek. Bizonyos komplex feladatok a korábbinál nehezebbnek tűnhetnek, tovább tart megoldani ezeket. Gyakran a személyiség is változik: a korábban szelíd embernek egyre több az agresszív reakciója, vagy folyamatosan zárkózottá, kedvetlenné válhat. Minél korábban ismerik fel a betegséget, annál hatékonyabban tudják azt kezelni; a kezelések pedig lassíthatják a betegség továbbromlását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett napsütés is várható. Ott főleg záporok alakulhatnak ki, kis eséllyel az ég is megdörrenhet, másutt időszakos eső várható. Az északnyugati szelet a front mentén erős, viharos széllökések kísérik. A felettünk átvonuló hidegfront hatására a hőmérséklet tovább csökken, a délutáni órákban általában 7 és 12 fok közötti értéket mérhetünk, ennél melegebb a délkeleti, keleti határvidéken lehet. Késő este 5, 10 fok valószínű. A melegedésnek egy markáns hidegfront vetett véget, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra