Egy oltással megszüntethető a lisztérzékenység?

Egy újonnan fölfedezett oltóanyag megakadályozza, hogy a lisztérzékenyek szervezetében allergiás reakciót váltsanak ki a kenyér fő összetevői, így érintettek tízezrei állhatnak át a körülményes diétáról a hétköznapi étrendre.

A forradalmi injekciót a glutén-intolerancia kezelésére alkották meg, amely a cölikáliának is nevezett lisztérzékenység leggyakoribb oka. Magyarországon becslések szerint a népesség 1-2 százaléka szenved ennek valamilyen formájától, ám csupán körülbelül egytizede fordul orvoshoz. Súlyos lisztérzékenység esetén a beteg nem fogyaszthat semmi olyat, amiben glutén található. Ez az anyag a búza, a rozs és az árpa magjában lévő két fehérje, a gliadin és a glutenin keveréke.

Bár elsődleges gabonaforrásunk a kenyér, valójában az élelmiszerek nagy részében megtalálható, úgymint a tésztákban, a süteményekben, a kekszekben, a halrudacskákban, a kolbászban vagy a leveskockákban. A cölikália jelentősen rontja tehát az életminőséget, ráadásul növeli a csontritkulás, a meddőség és a bélrák kockázatát, amennyiben a páciens nem tartja be a táplálkozásra vonatkozó előírásokat. Ez annak tudható be, hogy a glutén károsítja a vékonybél belső falán elhelyezkedő apró csillókat, amelyek sérülés esetén gyulladt állapotba kerülnek, és más tápanyagok felszívódásában sem tudnak segíteni.

Az új vakcina azonban "újraprogramozza" az emberi immunrendszert, így az nem ad ilyen szélsőséges választ a gabonafélékből származó fehérjére. Maga az oltóanyag olyan apró fehérjerészecskéket tartalmaz, amelyek a túlzott védekezési mechanizmusért felelősek. Kicsiny méretüknél fogva viszont nem kényszerítik "támadásra" a szervezetet, ezáltal a dózis növelése mellett fokozatos hozzászokás figyelhető meg.

A betegek között akad olyan, aki több mint egy évtizedig is lisztérzékenységgel él anélkül, hogy tisztában lenne panaszainak kiváltójával. Jellegzetes tünet a gabonafélék fogyasztása után néhány órán belül bekövetkező hasmenés és hányás, ami több napon át tarthat. A glutén-intolerancia döntően genetikai eredetű.

A tudósok az oltóanyag megalkotásához föltérképezték, hogy a glutén 3000 proteinrészecskéje közül melyek ártalmasak a cölikáliások szervezetére nézve. Sikerült leszűkíteni a kört háromféle fehérjetípusra, mely csaknem az összes válaszreakcióért felelős. Laboratóriumi kísérletek során bebizonyosodott, hogy a vakcina alkalmazása elősegíti a tolerancia kialakulását.

Jelenleg további, több mint száz beteg bevonásával folynak vizsgálatok az Amerikai Egyesült Államokban, Ausztráliában és Új-Zélandon, hogy kiderüljön, tényleg sikerült-e megtalálni a lisztérzékenység gyógymódját. A gyártó azt reméli, hogy 3-4 éven belül piacra kerülhet a termék.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra