Médiatár
Ön ELfogyasztja, mi LEfogyasztjuk!
Egyre nagyobb fogyasztásra vagyunk "kényszerítve", ez elhízáshoz, illetve evés- vagy testképzavarokhoz vezet - mondja az interjúban dr. Túry Ferenc. Az is kiderül a videóból, hogy az evészavar legnagyobb hazai szakértője mit ért az alatt, hogy perver...
Teljes leírásBulímia
A betegség súlyosbodásával az étkezések és hányások között eltelt idő egyre csökken, a kényszer eluralkodik a beteg kaotikussá váló életén. Így például a beteg képes az ételmaradékot kiszedni a szeméttartóból vagy akár lopni, hogy kényszerét enyhíthesse. Viselkedésüket többnyire visszataszítónak tartják, és szégyellik magukat miatta.
A bulimia nervosát 1979-ben fogadták el, mint önálló, pszichoszomatikus betegséget.
Elhízás
Az elhízás ma legáltalánosabban elfogadott mérőszáma a testtömeg-index (BMI = body mass index). Ezt úgy kaphatjuk meg, ha a kilogrammban megadott testsúlyt elosztjuk a méterben kifejezett testmagasság négyzetével. Egy 180 cm magas és 80 kg súlyú felnőtt esetében:
80 / 1,8 x 1,8= 24,96
Ha a kapott szám kevesebb, mint 18, kóros soványságról beszélünk. A BMI alapján további sovány, normális, túlsúlyos, elhízott, végül 35-ös index fölött kórosan elhízott állapotról van szó. A "kórosan elhízott" kategória létjogosultságát nem mindenki ismeri el, ilyenkor már az elhízás kategóriáját is kórosnak tekintik. Ez a gyakorlat az Egyesült Államokban is.