Vérvizsgálat

Carcino-embrionális antigén

Az CEA egy olyan, a magzatban normálisan is megtalálható fehérje, mely vastagbélrák, súlyos májzsugor és néhány további betegség esetén mutatható ki magas koncentrációban felnőttekben.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Normál érték

0-2,5 ug/l

Mit mér a vizsgálat?

A CEA a magzati bélben, májban termelődő, ismeretlen szerepű fehérje. Normálisan felnőttekben nem található meg, de bizonyos betegségekben kimutathatóvá válik. Ilyenek például a vastagbélrák, májzsugor, erős dohányzás, vastagbél-gyulladás, emlő-, gyomor-, tüdő- vagy hasnyálmirigyrák, erre utal a CEA neve is, ami karcinómára utaló magzati antigénnek fordítható.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

A vastagbéldaganat gyanúja esetén.

Ha értéke a normál tartománynál magasabb

Önmagában a magas CEA-szint nem okoz problémát, a kiváltó okok keresése szükséges.

Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?

A magas CEA-szintet leggyakrabban vastagbélrák, májzsugor, többféle rákos betegség esetén lehet kimutatni, de erős dohányosokra is jellemző. A vizsgálat önmagában nem alkalmas a vastagbélrák kimutatására, de hasznos lehet a magas CEA-szinttel járó vastagbéldaganatok műtéte után. Ilyenkor a CEA szintje leesik, a későbbiekben a vizsgálat a daganat kiújulásának felismerésére alkalmazható.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.