Milyen bajokat okozhatnak a vérszívók kutyáknál?

A tavaszi hónapokban gyakrabban visszük ki a természetbe házikedvenceinket. Nem árt viszont óvatosnak lenni: a szúnyogok, kullancsok és bolhák is egyre aktívabbak, ráadásul komoly betegségeket okozhatnak.

A kellemes időjárás nemcsak minket vonz a természetbe, hanem állataink is szívesen töltenek minél több időt a szabadban. Egyre aktívabbá válnak azonban a különböző paraziták is, amelyek súlyos veszélyt jelenthetnek kedvenceik egészségére. Már egy egyszerű szúnyogcsípésből is komoly betegségek alakulhatnak ki, ezek egy része ráadásul zoonózis , vagyis állatról emberre is továbbterjedhet. Fontos tehát, hogy tisztában legyünk az ebre leselkedő veszélyekkel!

11 dolog, amellyel ártunk a kutyánknak Kerüljük el ezeket a hibákat, hogy kutyánk még tovább élhessen - kattintson !

Szív- és bőrférgességet okozhatnak a szúnyogok

A tavasz utolsó heteitől a szúnyogszezon is megkezdődik. Mindez nemcsak a kora esti sétákat teszi kellemetlenebbé, hanem az egyik legsúlyosabb állatbetegség, a szívférgesség kórokozójának terjedését is felgyorsítja. A betegség Magyarországon korábban ismeretlen volt, az utóbbi évtizedben azonban - elsősorban a klímaváltozás miatt délről hozzánk telepedő szúnyogfajok miatt - egyre több esetet dokumentálnak. Egy potenciálisan halálos betegségről van szó, amelyet a Dirofilaria immitis nevű fonalféreg okoz. Ennek lárvái a szúnyogok csípésével kerülnek a házi kedvencek testébe.

A fertőzésnek nincsenek azonnali tünetei, az első hónapokban a lárvák a szervezetben fejlődnek, majd miniféreg állapotukban a vénás rendszeren át eljutnak a szervezet különböző részeire. A tüdőerekben és a szívben megkapaszkodva a vérplazmán élősködnek, kifejlődve pedig akár 30 cm hosszúak is lehetnek. A fertőzés rendszerint csak akkor okoz tüneteket, amikor már nagy a baj: keringési, légzőszervi és szívpanaszok lépnek fel, ami sok esetben az állat életébe kerül.

Sokkal gyakoribb probléma a szintén szúnyogok által terjesztett bőrférgesség, amelyet a Dirofilaria repens nevű féreg okoz. Elsősorban kutyák, ritkábban pedig macskák hordozzák a bőr alatt megbúvó élősködőt. A fertőzés sokszor nem okoz jól látható tüneteket, ha viszont mégis, akkor a kutya állandó vakarózása, szőrének hullása jelezheti. Nemcsak a bőr alatt képezhet csomókat, hanem a szembe is eljuthat, ahol esetenként még látászavart is eredményezhet.

A szúnyogok, kullancsok és bolhák is veszélyt jelenthetnek. Fotó: 123rf
A szúnyogok, kullancsok és bolhák is veszélyt jelenthetnek. Fotó: 123rf

A kullancsok és bolhák okozta betegségek

Nem a szúnyogok az egyedüli vérszívók, amelyek veszélyeztethetik a négylábúak egészségét: egyre aktívabbak a kullancsok is, amelyek a zöldövezetek aljnövényzetéből másznak az áldozataikra - legyenek azok akár emberek, akár állatok -, hogy a vérükből táplálkozzanak. Kutyáknál leggyakrabban a babéziózis nevű betegséget terjesztik, melynek során az immunrendszer elpusztítja a károsodott vörösvérsejteket. A betegség magas lázzal jelentkezik, az állat bágyadttá válik, az ételt sem fogadja el.

A kullancsok gyakran hordozzák a Lyme-kórért felelős baktériumot is, ugyanakkor az esetek mindössze 5-10 százalékában alakul ki olyan megbetegedés, amely klinikai tünetekkel jár. Egyes állatoknál semmilyen látható panaszt nem okoz a fertőzés, másoknál viszont ízületi gyulladás jelentkezhet, ami akár tartósan korlátozhatja a mozgásukat.

A bolhák a kutya szőrében telepednek meg, és a többi parazitához hasonlóan ezek is a melegebb hónapokban aktívak leginkább. Az élősködők nyála a bolhaallergiás dermatitisz nevű szindróma kialakulásához vezethet. Intenzív bőrirritációt okoz, a gyengébb szervezetű állatok - jellemzően kölyökkutyák - esetében pedig akár végzetes kimenetelű is lehet. A bolhák ráadásul galandférgek petéit is továbbadhatják, amelyek már az emberre is veszélyesek.

Persze mindez nem jelenti azt, hogy kedvencünknek (vagy nekünk) a négy fal között kellene maradnia a kellemes időben. Fontos azonban felkészülni, és a komoly betegségek kezelése helyett inkább a megelőzésre fordítsunk nagyobb figyelmet. Több olyan termék - tabletta, spray, nyakörv, illetve az élősködők elleni csepegtetős oldat, úgynevezett spot-on - is kapható, amely segíthet távol tartani a vérszívókat az állatoktól, bizonyos fajták pedig el is pusztítják a kutyák szőrében lévő élősködőket. Egyes állatoknál jobban alkalmazhatóak a szájon át adható szerek, míg másokon a különböző gyógyhatású samponok is segíthetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra