Hogyan tartsuk távol a parazitákat a kutyánktól?

A szép őszi idő csábít minket a szabadba: szívesen kirándulunk kedvencünkkel (és bátorítanánk is erre mindenkit!) a színesbe öltözött fák között. Fontos tudni azonban, hogy a paraziták ilyenkor még aktívak, így kedvencünk továbbra is veszélyeknek van kitéve: nem véletlen, hogy évről évre sok állatot diagnosztizálnak olyan fertőzéssel, amelyet rovarok és paraziták terjesztenek.

A kezelések drágák lehetnek, a fertőzések pedig olykor komoly betegséget okozhatnak. Ráadásul a betegségek egy része zoonózis, azaz az emberre is továbbterjedhet. A leghatékonyabb védekezés a megelőzés, amelyre minden esetben érdemes kellő figyelmet fordítani.

A paraziták még ősszel is aktívak
A paraziták még ősszel is aktívak. Fotó: iStock

Bolhák

A külső élősködők (más néven ektoparaziták) a kutya szőrzetében élnek. A bolhák, a kullancsok, az atkák és a szúnyogok kiemelten fontosak közülük. A bolhák elsősorban a melegebb időszakokban jelennek meg nagy számban, télen jelentősen lecsökken a számuk. Lakásban tartott állatoknál persze nem figyelhető meg ilyen szezonalitás: rajtuk egész évben megjelenhetnek. Ezzel együtt ritkán találhatóak meg az állatokon, inkább a környezetükben bújnak meg. Jellegzetes tünetek alapján könnyen felismerhetőek: a kutya nyugtalan és vakarózik.

Egyes kutyák érzékenyen reagálhatnak a bolhanyálra, amely a bolhaallergiás dermatitis nevű szindróma kialakulásához vezet, és intenzív bőrirritációval jár. Az erősebb fertőzés legyengült, elhanyagolt kiskutyákban vérszegénységhez (alacsony vörösvérsejtszámhoz) és akár halálhoz is vezethet. A bolhák a Dypilidium caninum nevű galandféreg köztigazdái, mely a kutya szőrzetén megtelepedve tisztogatás közben kerül az állat szervezetébe.

Kullancsok

A kullancsok vérszívó paraziták, melyek a gazda bőréhez kapcsolódva annak véréből táplálkoznak. A nedves környezetet kedvelik, általában a vastag avarral vagy aljnövényzettel rendelkező erdőkben, cserjésekben és mocsaras területeken fordulnak elő, de gyakoriak a városi parkokban is. A fertőzést a vérszívás 2-3. napján adják át a kutyának, és bár rengeteg fertőzést diagnosztizálnak, sajnos jóval többet nem kerül ismernek fel idejében, ami végzetes következményekkel jár.

Szakértők szerint mind közül az alábbi fajtákba tartozó ebek a legeszesebbek. A világ legokosabb kutyafajtái

A kullancsok veszélyes betegségeket okoznak, melyek közül kiemelendő a babéziózis, melynek első jele minden esetben a vérszegénység, mivel az immunrendszer elpusztítja a károsodott vörösvérsejteket.

A további tünetek: láz, gyengeség, levertség, halvány nyálkahártyák, narancs vagy vérvörös színű vizelet, duzzadt lép és nyirokcsomók.

A kullancsok gyakran hordozzák a Lyme-kórért felelős baktériumot, ugyanakkor az esetek mindössze 5-10 százalékában alakul ki olyan megbetegedés, amely klinikai tünetekkel jár. A tünetek pedig nagyon széles spektrumon mozoghatnak: vannak állatok, melyek teljesen tünetmentesek maradnak, míg gyakran heveny ízületgyulladás alakul ki, amely következtében úgynevezett visszatérő sántaság jelenik meg.

Atkák

A rühatkák általában legyengült immunrendszerű kutyákat támadnak meg. Ilyenkor többnyire a fejen és a lábakon szőrhiány alakul ki, a bőr pedig megvastagodik és gyulladásos eredetű pörk borítja felszínét. A betegség emberre is átterjedhet, ahol erős viszketéssel járó bőrgyulladást okozhat. A fülatka legtöbbször tünetmentesen van jelen a kutyák külső hallójáratában, egyes esetekben viszont - fokozott fülzsírtermelődés mellett - kialakulhat külső hallójáratgyulladás, mely jellegzetes ferde fejtartással járhat.

Szúnyogok

A szívférgességet egy dirofilaria immitis nevű fonalféreg okozza, melynek köztigazdája a szúnyog. A korai szakaszban az állatok enyhe tüneteket mutatnak, fáradékonyak, esetleg néha köhögnek. A továbbiakban a kutyák egyre fáradtabbak lesznek, és már a mérsékelt mozgatást sem viselik jól. Ahogy az állatok kondíciója romlik, teljesítményük csökken, továbbá nehézlégzés jelentkezik, és lógó, körteszerű has figyelhető meg.

A prevenció két részből áll: egyrészt védekeznünk kell a szúnyogok ellen, illetve a féreglárvákat is el kell pusztítani. Utóbbira léteznek tabletták, illetve spot-onok is - használatuk előtt minden esetben ki kell zárni a fertőzést.

Védekezés

A védekezés alapja, hogy a kórokozók életmódját figyelembe véve a megfelelő módszereket válasszuk ki, mindig az állatorvos tanácsait követve. Az alábbiak szerint járjunk el:

  • féregtelenítsük a kutyát az állatorvos útmutatásainak megfelelő időszakonként
  • keressük fel állatorvosunkat a rendszeres szűrővizsgálatok elvégzése céljából
  • mindig alaposan mossunk kezet, ha homokkal, földdel vagy nyers hússal érintkezünk
  • ne engedjük, hogy a gyerekek koszos, nem megfelelően előkészített élelmiszert fogyasszon
  • mindig tartsuk tisztán az állat környezetét, szedjük össze a székletét
  • tartsuk távol az idegen macskákat, mert a fertőzéseket gyakran ők terjesztik
  • fedjük le a homokozót, az egyéb, gyerekek által használt területeket pedig próbáljuk elzárni a környék állataitól
  • rendszeresen nyírjuk a füvet

Hatásos készítmények

Mindezeken túl megelőzés céljából rengeteg hatásos készítmény kapható: spray-k, nyakörvek, spot-onok - mindegyiknél meghatározott időnként ismétlésre van szükség. A spot-onok nagyon népszerűek, ezeket kis területen kell az állat testére juttatni. A spot-onok egy része távoltartó (úgynevezett repellens), másik pedig ölő hatású. A távoltartó gyógyszerek elterjedtebbek, holott az ölő hatásúak jóval megbízhatóbbak: 48 órán belül pusztítják el a kullancsot, így megakadályozzák a fertőzés kialakulását.

A jelenleg elérhető bolha elleni készítmények rövid távon - általában 4 hetes periódusokban - alakítanak ki védettséget, ez azonban akkor lehet eredményes, ha a környezet nem fertőzött. Az állat környezetének kezelésére a bolha fejlődési ciklusát megszakító vegyületeket (pl. metoprént) használnak, melyek hatása hónapokig tart, és nem szennyezik annyira a természetet, mint a hagyományos szerek.

Egyes állatok jobban tolerálják a szájon át alkalmazható szereket, ezen kívül pedig léteznek gyógyhatású samponok, melyek fiatal állatokban, illetve erős fertőzések esetén javallottak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra