Van a kutyáknak időérzékük?

Biztosan sok kutyagazdinak eszébe jutott már, hogy vajon honnan tudják a kedvenceik szinte óramű pontossággal, hogy mikor jön el a séta vagy a vacsora ideje? Vajon csak következtetnek bizonyos jelekből, vagy ugyanúgy van időérzékük, mint az embereknek?

Bár a kutyáknak kifejezetten ezt a tulajdonságát még sosem vizsgálták, általános napi időérzékkel minden eddig tanulmányozott állatfaj rendelkezik - állítja Dr. Clive Wynne pszichológus.

Több állatfaj érzékeli az idő múlását

Egy összegző tanulmány szerint számos állatfaj képes érzékelni az idő múlását. Képesek megtanulni például, hogy a napnak egy bizonyos szakában egy bizonyos helyre menjenek, ha táplálékot akarnak. Emellett képesek külső ingerek hatására az időzítést is megtanulni. Például a csigaforgató madarak kagylókat esznek, amelyekhez csak a napnak egy bizonyos szakában, apálykor tudnak hozzáferni. A tudósok megfigyelték, hogy a madarak mindennap ugyanabban az időben térnek vissza a vízhez, hogy megszerezzék a napi kagylóadagjukat.

kutya, kutyatartás, kutya viselkedése, időérzék
A kutyák jobban örülnek a gazdájuknak, ha az hosszabb ideig van távol. Fotó: 123rf

Mi a helyzet a háziállatokkal?

A háziállatok esetében is beszélhetünk időérzékről. Egy macskákkal végzett kutatás során az állatokat arra idomították be, hogy két tál közül az egyikből egyenek, attól függően, hogy mennyi ideig voltak bezárva egy ketrecbe, mielőtt kiengedték őket. A cicák képesek voltak különbséget tenni az 5, 8, 10 és 20 másodperces időközök között, ami arra utal, hogy van egy belső órájuk, amely segít nekik felismerni bizonyos események időtartamát.

Amilyen a kutya, olyan a gazdája is? Milyen tulajdonságokat árul el rólunk kedvenc kutyafajtánk? Kattintson és megtudhatja!

Egy másik tanulmány pedig arra jutott, hogy a kutyák boldogabban és nagyobb intenzitással üdvözölték a hazatérő gazdijukat , ha az két órát volt távol, mint ha csak fél órát. Ez szintén arra utal, hogy érzékelik az idő múlását. A szakértők szerint a kutyáknak ugyanúgy van egy nagyjából 24 órás cirkadián ritmusa, amely a fényre és a sötétségre reagál. Ahelyett, hogy tudnák, hogy például hány órakor kapnak vacsorát, illetve időegységeket tartanának nyilván a fejükben, ezt a ritmust használják. Emellett arra is van esély, hogy következtetéseket vonnak le természeti tényezőkből, például a nap állásából.

Alexandra Horowitz pedig "Being a Dog" (Kutyának lenni) című könyvében azt írja, hogy a kutyáknak a szaglásuk is segíthet az időérzékelésben. Ahogy a különböző szagok és illatok belengik a házat, felerődösödnek, majd elhalnak, az segíthet az állatnak számon tartani, hogy bizonyos dolgok milyen régen történtek, illetve hogy milyen közel vannak bizonyos jövőbeli események. Ha például a kutya minden nap ugyanakkor kap enni, akkor az étkezések idejét "megjósolhatja" abból, hogy mennyire erős még az étel szaga a táljában.

Forrás: petmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de maradnak felhős tájak. Az ország nagyobb részén csapadékmentes lesz az éjszaka. Párássá válik a levegő, foltokban köd képződhet. A nyugatias szelet helyenként élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra