Az aszpirinmérgezés tünetei és kezelése kutyáknál

Az aszpirinnek, amely egy nem szteroid gyulladáscsökkentő hatású gyógyszer, léteznek véralvadásgátló, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásai. Ugyanakkor esetenként erősen mérgező is lehet.

Az aszpirinmérgezés tünetei

Milyen tünetek jelezhetik a bélférgességet kutyáknál? Részletek itt.

Az emésztés során az aszpirin szalicilsavvá alakul, és ebben a formában jut el a test többi részére. A kutyatartóknak szigorúan be kell tartaniuk az állatorvos útmutatásait, amennyiben aszpirin adására van szükség.

Az első jól észlelhető tünet az étvágytalanság. A továbbiakban hányás, hasmenés alakul ki, az emésztőrendszerben pedig vérzések jelentkeznek a gyomor és a vékonybél kimaródása következtében. A központi idegrendszer is érintett lehet, ezért a kutya nehezen jár, gyenge, koordinálatlan mozgás jellemzi, néha teljesen összeomlik. Szélsőséges esetben eszméletvesztés, ezt követően pedig hirtelen halál következik be.

Mivel már egészen kis mennyiség esetén is probléma lehet, a tulajdonosoknak folyamatosan figyelemmel kell kísérniük a kutya emésztési zavarait, esetleges viselkedésváltozásait aszpirin adása esetén. Ha pedig jelentős mennyiségben fogyasztja el az állat a gyógyszert, akkor azonnal sürgősségi kezelésben kell részesíteni.

Kis mennyiségű aszpirin is okozhat problémákat a kutyáknál
Kis mennyiségű aszpirin is okozhat problémákat a kutyáknál

Az aszpirinmérgezés diagnózisa

Ha tudjuk - illetve már a legenyhébb gyanú esetén is -, hogy kutyánk aszpirintartalmú gyógyszert fogyasztott, a diagnosztikai tesztek a mérgezés súlyosságát kell feltérképezzék. A vérminta elemzése során a sejtszámot és a szérum biokémiai összetevőit vizsgálják. Általában anémiás és az elektrolit-háztartást érintő zavarok jelentkeznek. További vérmintát vesznek a véralvadás vizsgálatára is.

Az aszpirinmérgezés kezelése

12 órán belül kezelt kutyáknál, enyhe tünetek észlelésekor az aszpirinmennyiséget csökkenteni lehet a felírt gyógyszerrel. Minél hamarabb kezdjük a kezelést, annál jobb eredményt tudunk elérni. Az állatorvos tanácsára hánytassuk meg kutyánkat még otthon a kezelés megkezdése előtt.

Aktív szén adásával további méreganyagokat lehet hatástalanítani, a továbbiakban pedig a felépülést és az emésztőrendszer helyreállítását elősegítő gyógyszerek adására kerül sor. A kutya általános állapotától függően szükség lehet folyadékpótlásra, illetve egyéb szupportív kezelésekre is. Amíg nem sikerül stabilizálni az állatot, szükséges kórházi körülményeket biztosítani a vérvizsgálat rendszeres elvégzése mellett.

Egyes szobanövények akár súlyos mérgezést is előidézhetnek a kedvenceknél. Ide kattintva tekintheti át, melyek a legveszélyesebb virágok az otthonunkban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra