Gyógyszerkereső

BRUFEN 600 mg pezsgőgranulátum

Kiszerelés: 20x tasakban

Törzskönyvi szám: OGYI-T-22474/02

BRUFEN 600 mg pezsgőgranulátum

Gyártó: Mylan EPD

Hatóanyag: ibuprofen

ATC: Ibuprofen

Normatív TB támogatás:

Vényköteles

Közgyógyellátásra adható:

Patikán kívül vásárolható

EÜ támogatásra adható:

EÜ 100 támogatásra adható:

2008 Ft *

-

*az ár tájékozatató jellegű.

Betegtájékoztató

1. Milyen típusú gyógyszer a Brufen és milyen betegségek esetén alkalmazható?

A Brufen az NSAID-oknak (nem szteroid gyulladáscsökkentő szereknek) nevezett gyógyszerek csoportjába tartozik. Egy tasak gyógyszer 600 mg ibuprofént tartalmaz.
Ennek a gyógyszernek az alkalmazási területe:
- fájdalomcsillapítás és gyulladáscsökkentés a következő kórképekben: ízületi kopás (oszteoartritisz), reumatoid artritisz, csigolyák ízületeinek gyulladása (spondilózis ankilopoetika), duzzadt ízületek, befagyott váll szindróma, nyáktömlő gyulladás (burzitisz), íngyulladás (tendinitisz), ínhüvelygyulladás (tenoszinovitisz), derékfájdalom, ficamok és húzódások.
- fájdalomcsillapítás különböző kórképekben, mint pl. a fogfájás, műtét utáni vagy menstruációs fájdalom és a fejfájás, beleértve a migrént is.
- 2. Tudnivalók a Brufen szedése előtt

- Ne alkalmazza a Brufent:
- ha allergiás az ibuprofénre vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére,
- ha az ibuprofén, az acetilszalicilsav vagy egyéb nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszer korábban bármikor allergiás reakciót okozott Önnél, melynek a jelei lehetnek a bőrpír vagy bőrkiütés, az arc- vagy az ajkak vizenyős duzzanata, illetve nehezített légzés,
- ha kórtörténetében nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszer szedése kapcsán a gyomor-bélrendszerben vérzés vagy átfúródás szerepel,
- korábban két vagy több alkalommal volt gyomorfekélye (peptikus fekély) vagy gyomor-bélrendszeri vérzése,
- ha olyan betegségben szenved, ami miatt fokozott vérzési hajlama van,
- ha súlyos máj- vagy vesebetegsége van,
- ha súlyos szívelégtelensége vagy koszorúér betegsége van,
- ha a terhessége utolsó 3 hónapjában van. További információért lásd alább a Terhesség, szoptatás és termékenység pontot.
- Figyelmeztetések és óvintézkedések
- A Brufen szedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

- Szívinfarktus és szélütés (sztrók)
- Ez a gyógyszer kismértékben fokozza a szívinfarktus és a szélütés kockázatát, aminek nagyobb a valószínűsége nagy adagban vagy hosszú ideig történő alkalmazás esetén.
- A gyógyszerből ne vegyen be többet az ajánlott adagnál!
- Mielőtt elkezdi alkalmazni ezt a gyógyszert, beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével, ha szívproblémái vannak, ha korábban szélütése (sztrókja) volt, vagy ha úgy gondolja, hogy Önnél fokozott kockázata van ezeknek a betegségeknek, például magas a vérnyomása van, cukorbeteg, magas a koleszterinszintje vagy dohányzik.

- Általános információk a fájdalomcsillapítók hosszú távú alkalmazásáról
- Általában a (különböző típusú) fájdalomcsillapítók rendszeres szedése véglegesen súlyos vesebetegséget okozhat. Sóvesztéssel és kiszáradással járó fizikai megterhelés esetén ennek kockázata fokozódhat, ezért a gyógyszer alkalmazása kerülendő.
- A hosszú ideig szedett fájdalomcsillapítók fejfájást okozhatnak, aminek a kezelésére nem szabad még több fájdalomcsillapítót szedni.
- Beszéljen kezelőorvosával, ha
- jelenleg van vagy korábban bármikor asztmája volt,
- máj-, szív- vagy vesebetegsége van,
- korábban bármikor volt gyomor- vagy bélbetegsége (mint pl. kolitisz ulceróza vagy Crohn-betegség),
- szisztémás lupusz eritematózuszban (SLE) szenved (a kötőszövetet érintő betegség, beleértve az ízületeket és a bőrt is),
- terhes, és a 6. hónapot még nem töltötte be,
- teherbe szeretne esni,
- Ön időskorú (65 év feletti)-mivel nagyobb eséllyel alakulhat ki Önnél súlyos mellékhatás.
- Beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével a Brufen szedése előtt, ha a fentiek bármelyike fennáll Önnél.
- Gyermekek és serdülőkorúak
- A Brufen nem alkalmazható gyermekeknél és 18 év alatti serdülőkorúaknál.
- Egyéb gyógyszerek és a Brufen
- Tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, ha nemrégiben bármilyen más gyógyszert szedett vagy szedni fog, mivel az ibuprofén befolyásolhatja más gyógyszerek hatását, illetve a gyógyszerek is megváltoztathatják az ibuprofén hatását.
- Bizonyos vérhigítók (pl. acetilszalicilsav, warfarin, tiklodipin), vérnyomáscsökkentők (ACE-gátlók, pl. kaptopril, béta-blokkolók, pl. atenolol vagy angiotenzin-II gátlók, pl. loszartán) vagy egyéb gyógyszerek befolyásolhatják az ibuprofén hatását, illetve megváltozhat a hatásuk az ibuprofén kezelés során.
- Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, ha a következő gyógyszerek közül bármelyiket szedi:
- vízhajtók (diuretikumok),
- szívglikozidok, pl. digoxin (szívbetegségben használt gyógyszer),
- lítium (a depresszió bizonyos formáiban alkalmazzák),
- fenitoin (epilepszia kezelésére szolgáló gyógyszer),
- zidovudin (vírus elleni gyógyszer),
- probenicid (köszvény kezelésére használt gyógyszer),
- szteroidok (gyulladásos kórképekben alkalmazott gyógyszer),
- metotrexát (bizonyos daganatos betegségek kezelésére szolgáló gyógyszer),
- immunszuppresszáns gyógyszerek, mint pl. ciklosporin és takrolimusz (az immunválaszt csökkentő készítmények),
- szelektív szerotonin visszavétel gátlóknak (SSRI) nevezett gyógyszerek (depresszió kezelésére alkalmazzák),
- kinolon típusú antibiotikumok, pl. ciprofloxacin,
- aminoglikozidok (egy antibiotikum típus),
- mifepriszton (gyógyszeres terhesség megszakításra alkalmazott gyógyszer),
- bármilyen egyéb, ibuprofént tartalmazó készítmény, beleértve a vény nélkül kapható gyógyszereket is,
- bármilyen egyéb gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapító, köztük az acetilszalicilsav is,
- kolesztiramin (koleszterinszintet csökkentő gyógyszer),
- szulfonilurea elnevezésű gyógyszerek, mint pl. glibenklamid (cukorbetegség kezelésére szolgáló gyógyszer),
- vorikonazol vagy flukonazol (gombás fertőzés elleni gyógyszer),
- ginkgo biloba gyógynövény (jobban vérezhet, ha az ibuprofénnel egyidejűleg szedi).
- A Brufen egyidejű bevétele alkohollal
- Ha alkoholt fogyaszt, miközben ezt a gyógyszert szedi, nagyobb eséllyel alakulhat ki Önnél mellékhatás.

- Terhesség, szoptatás és termékenység
- Ne szedje ezt a gyógyszert a terhesség utolsó három hónapjában!
- A terhesség első 6 hónapjában vagy szoptatás idején beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével, mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert. Kizárólag a kezelőorvosa utasítására alkalmazza ezt a gyógyszert.
- Beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével, mielőtt elkezdené szedni ezt a gyógyszert, ha teherbe szeretne esni, vagy nehezen esik teherbe, mivel ez a gyógyszer kedvezőtlenül befolyásolhatja a teherbeesés lehetőségét, ha hosszú időn keresztül alkalmazzák. Nem valószínű, hogy az alkalmanként szedett Brufen befolyásolja annak az esélyét, hogy teherbe essen. Ez a hatás általában megszűnik, ha abbahagyja a gyógyszer szedését.
- A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
- Ez a gyógyszer szédülést vagy álmosságot okozhat. Ha ezt észleli, ne vezessen gépjárművet, vagy ne kezeljen semmilyen gépet. Ne végezzen olyan tevékenységet, ahol ébernek kell lennie.
- A Brufen 600 mg pezsgőgranulátum szacharózt tartalmaz
- A szacharóz egy cukorféleség. Ha a kezelőorvosa szerint Ön bizonyos cukrokra érzékeny, vagy nem tud megemészteni bizonyos cukrokat, beszéljen vele, mielőtt elkezdené szedni ezt a gyógyszert.
- A készítmény 1 gramm szacharózt tartalmaz tasakonként.

- A Brufen 600 mg pezsgőgranulátum nátriumot tartalmaz
- Az Ibuprofén tasakonként 150 mg nátriumot tartalmaz. Ezt figyelembe kell venni, ha nátriumszegény étrendet tart. Kevesebb nátriumot fogyasztásra van szüksége a gyógyszer nátrium-tartalma miatt.
- 3. Hogyan kell szedni a Brufent?

- A gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
- A készítmény csak rövid ideig szedhető. A tünetei enyhítésére mindig a lehető legkisebb adagot szedje a lehető legrövidebb ideig.
- Mennyit kell szedni a Brufenből?

- Felnőttek (18 évet betöltöttek és annál idősebbek):
- A készítmény ajánlott adagja egy tasak (600 mg) naponta kétszer vagy háromszor.
- Kezelőorvosa dönthet úgy, hogy ezt az adagot emeli vagy csökkenti attól függően, hogy mi miatt kezelik Önt. Ne vegyen be 4 tasaknál többet (2400 mg) 24 órán belül.

- Gyermekek és serdülőkorúak:
- A készítmény alkalmazása nem ajánlott gyermekeknél és 18 évesnél fiatalabb serdülőkorúaknál.
- Vese- vagy májbetegségben szenvedő betegek:
- Ha vese- vagy májbetegségben szenved, a kezelőorvosa mondja meg, hogy pontosan mennyit szedhet a készítményből. Ez a lehető legkisebb dózist fogja jelenteni.
- Időskorúak (65 év felett):
- Ha Ön időskorú beteg, a kezelőorvosa mondja meg, hogy pontosan mennyit szedhet a készítményből. Ez a lehető legkisebb dózist fogja jelenteni.
- A gyógyszer alkalmazása
- Ha érzékeny gyomra van, étkezés közben vagy rögtön azt követően vegye be a gyógyszert.
- Öntse a tasak tartalmát egy pohár vízbe (kb. 125 ml).
- Ellenőrizze, hogy a tasak teljes tartalmát felhasználta-e.
- Addig kevergesse a gyógyszert, amíg már nem pezseg, és a szemcsék teljesen feloldódtak. Narancs ízű, szénsavas italt kap.
- Ha egyidejűleg több mint egy tasakot használ, több vízre lesz szüksége. Tasakonként kb. 125 ml vizet használjon.

- Ha az előírtnál több Brufent vett be
- Ha a szükségesnél több gyógyszert vett be, azonnal értesítsen egy orvost vagy menjen a legközelebbi kórházba. Vigye magával a gyógyszer csomagolását.
- A túladagolás tünetei közé tartozhat a hányinger, a gyomorfájdalom, a hányás (véres is lehet), a fejfájás, a fülcsengés, a zavarodottság, és a szem rezgő mozgása. Nagy dózisok esetén eszméletvesztés, görcsök (főleg gyermekeknél), gyengeség vagy szédülés, véres vizelet, hidegérzet és légzési problémák fordulhatnak elő.
- Ha elfelejtette bevenni a Brufent
- Ha elfelejtett bevenni egy adagot, akkor pótolja azt minél előbb, amint eszébe jut. Ha azonban közeleg a következő adag bevételének időpontja, hagyja ki az elfelejtett adagot.
- Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására.
- Ha bármilyen további kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
- 4. Lehetséges mellékhatások

- Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

- Súlyos mellékhatások
- Hagyja abba a gyógyszer szedését, és azonnal keresse fel orvosát, ha a következő súlyos mellékhatások közül bármelyiket észleli - azonnali orvosi segítségre lehet szüksége:
- a gyomor-bélrendszerből származó vérzésre utaló jelek, mint pl. véres széklet, szurokszéklet (fekete széklet), véres vagy sötét szemcséket tartalmazó, kávézacc-szerű hányás,
- az arc-, a nyelv- vagy torok (gége) vizenyős duzzanata, ami nyelési vagy légzési nehezítettséget (angioödémát) okozhat, szapora szívverés, súlyos vérnyomásesés vagy életveszélyes sokkos állapot,
- súlyos bőrkiütés, hámlás, a bőr felhólyagosodása vagy pikkelyszerű leválása.
- Hagyja abba a gyógyszer szedését, és azonnal keresse fel kezelőorvosát, ha a fenti tünetek közül bármelyiket észleli.

- Hagyja abba a gyógyszer szedését és tájékoztassa kezelőorvosát, ha a következők valamelyikét észleli:
- emésztési zavar vagy gyomorégés,
- hasfájás (gyomorfájás) vagy egyéb, kóros gyomor eredetű tünet.
- Hagyja abba ennek a gyógyszernek a szedését, és tájékoztassa kezelőorvosát, ha a fenti mellékhatások közül bármelyiket észleli.
- Egyéb mellékhatások
- Gyakori (10-ből 1 beteget érint):
- bőrkiütés,
- szédülés vagy fáradtság,
- étvágytalanság, hasmenés, hányinger, hányás, bélgázosság, székrekedés,
- fejfájás - ha ez a gyógyszer szedése során jelentkezik, fontos, hogy ne vegyen be semmilyen más fájdalomcsillapítót emiatt.
- Nem gyakori (100-ból 1 beteget érint):
- aluszékonyság,
- nyugtalanság,
- zsibbadásérzés,
- alvászavar,
- csalánkiütés, viszketés,
- a bőr fényérzékennyé válik,
- látászavar, hallászavar,
- májgyulladás (hepatitisz), a bőr és a szemfehérje sárgás elszíneződése, májműködési zavar,
- veseműködési zavar, vesegyulladás, veseelégtelenség,
- tüsszögés, orrdugulás, orrviszketés vagy orrfolyás (orrnyálkahártya gyulladás),
- fekély a gyomor-bélrendszerben, az emésztőrendszer falának átlyukadása,
- gyomornyálkahártya gyulladás,
- kis bevérzések a bőrön, a szájnyálkahártyán, az orrban vagy a fülben,
- légzési nehezítettség, sípoló légzés vagy köhögés, asztma vagy az asztma súlyosbodása,
- a vérsejtek számbeli eltérései, melynek első jelei a következők: láz, torokfájás, szájnyálkahártya fekélyek, influenzaszerű tünetek, nagyfokú fáradtság, orrvérzés, bőrbevérzés,
- a vérsejtek számának csökkenése (vérszegénység).
- Ritka (1000-ből 1 beteget érint):
- fülcsengés (fülzúgás),
- depresszió vagy zavartság,
- vízvisszatartás (vizenyős duzzanat),
- az agy fertőzéses megbetegedése, amit "nem baktérium okozta agyhártyagyulladásnak" (nem bakteriális meningitisznek) neveznek,
- bizonytalanságérzés vagy forgó jellegű szédülés (vertigo),
- látásromlás,
- májkárosodás.

- Nagyon ritka (10 000-ből 1 beteget érint):
- májelégtelenség,
- hasnyálmirigy gyulladás,
- bőrbetegségek (melyek érinthetik a szájnyálkahártyát, az orrnyálkahártyát vagy a fület is), mint pl. "Stevens-Johnson szindróma", "toxikus epidermális nekrolízis" vagy "eritéma multiforme".

- Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg):
- megnyúlt vérzési idő,
- kolitisz ulceróza vagy Crohn-betegség,
- égő érzés a torokban vagy a szájban, ami közvetlenül a készítmény bevétele után jelentkezhet.

- A következő mellékhatásokat jelentették más nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazásakor:
- magas vérnyomás vagy szívelégtelenség,
- a vastagbélben a fekélyek és a Crohn-betegség (bélbetegség) súlyosbodása,
- a szívinfarktus vagy a szélütés kockázatának kisfokú emelkedése.
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik.
5. Hogyan kell a Brufent tárolni?

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
A fénytől és a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
A tasakon és a dobozon feltüntetett lejárati idő (Felhasználható:) után ne szedje a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
4. A csomagolás tartalma és egyéb információk

Mit tartalmaz a Brufen 600 mg pezsgőgranulátum
- A készítmény hatóanyaga ibuprofén. Egy tasak 600 mg ibuprofént tartalmaz.
- Egyéb összetevők: almasav, szacharin-nátrium, szacharóz, povidon, narancs aroma, nátrium-lauril-szulfát, nátrium-hidrogén-karbonát és vízmentes nátrium-karbonát.
Milyen a Brufen 600 mg pezsgőgranulátum külleme és mit tartalmaz a csomagolás
A Brufen 600 mg pezsgőgranulátum narancsillatú fehér por.
A gyógyszer tasakokban található.
A készítmény vízben való feloldása után az oldat fehéres színű, áttetsző, nincs benne fel nem oldódott szemcse, és narancs illata van.
10, 20, 30, 40 vagy 50 tasakot tartalmaz dobozonként.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

Kapcsolódó betegségek ( reumatológiai megbetegedések )

Szeretném megvásárolni patikában, megkeresem a legközelebbi patikát:


Partner patikáink: logo BENU Gyógyszertár