Rózsaszín lett a hó az Alpokban
A The Guardian online kiadása szerint olasz kutatók vizsgálják az Alpok gleccserein megjelent rózsaszínes árnyalatú havat. Az elszíneződés algák számlájára írható.
Biagio Di Mauro, az olasz Nemzeti Kutatási Tanács szakértője azt mondta, a Presena gleccser egyes helyeinek elszíneződését valószínűleg ugyanaz az alga okozza, mint amelyet Grönlandon is megtaláltak. "Nem veszélyes, természetes jelenség, ami a sarkkörökön túl és a mérsékelt égöv alatt is előfordul a tavaszi-nyári időszakban" - magyarázta a szakember, aki korábban a svájci Morteratsch-gleccser algáit tanulmányozta.
Imporant clarification:
1- The alga was probably Chlamydomonas nivalis (a snow alga), not Ancylonema nordenskioeldi (a glacier alga)
2- the phenomen is quite common in the Alps
3- the relationship with climate change has yet to be proven@guardian @afpfr https://t.co/mG6RARexTD- Biagio Di Mauro (@DiMauro_b) July 6, 2020
Az algák gyorsítják az olvadást
Furcsa módszerrel állítanák meg az olvadást
Nagy testű növényevő állatokkal kellene benépesíteni az északi-sarki tundrát, hogy helyreállítsák az egykori mamutlegelők ökoszisztémáját, és mérsékeljék a globális felmelegedés hatásait - vélik az Oxfordi Egyetem kutatói. Részletek itt.
Az Ancylonema nordenskioeldii nevű növény Grönland nyaranta kialakuló, úgynevezett sötét zónájában is jelen van, ott szintén jellemző a jégolvadás. A jég általában a napsugarak több mint 80 százalékát visszaveri, de amint feltűnnek az algák, sötétebbé teszik a jeget, ezáltal több napfényt nyel el, így pedig felgyorsul az olvadás.
Ahogy a jég egyre gyorsabban olvad, még több alga jelenik meg, mivel több vízhez és levegőhöz jutnak, így színeződik rózsaszínre a 2618 méter magasan fekvő Passo Gavia jege. "Megpróbáljuk megállapítani, hogy az emberi tevékenységen túl más jelenségek milyen mértékben járulnak hozzá a Föld melegedéséhez" - tette hozzá Di Mauro.