Megdöbbentően sok víz tűnt el a gleccserekből

Akkora mennyiségű jeget veszítettek el tömegükből az új-zélandi Déli-szigeten lévő gleccserek, amennyi ivóvíz 40 évre elegendő lenne az Ausztrália mellett fekvő ország lakosságának - mutatták ki a csendes-óceáni szigetország Víz- és Légkörkutató Nemzeti Intézetének (NIWA) kutatói.

A Föld legmélyebb kontinentális árkát találták meg a kelet-antarktiszi Denman-gleccser alatt. A jéggel teli kanyon 3,5 kilométerrel hatol a tengerszint alá. Ennél már csak az óceáni árkok mélyebbek. Részletek itt .

A szigeten húzódó Déli-Alpokból négy évtized alatt 15,9 trillió liter víz tűnt el, ez akkora mennyiség, amelyet Új-Zéland lakossága 40 év alatt fogyasztana el. Más összehasonlításban is megdöbbentő adatról van szó: a 15,9 trillió liter víz a Déli-Alpok jégtömegének 30 százalékával egyenlő. A kisebb gleccsereket 2018-2019-ben ért károsodás azt jelenti, hogy a kihalás útjára kerültek.

A Tasman-gleccser Új-Zéland leghosszabb gleccsere a maga 27 kilométerével. Fotó: Getty Images
A Tasman-gleccser Új-Zéland leghosszabb gleccsere a maga 27 kilométerével. Fotó: Getty Images

Az intézet tudósai minden nyár végén feltérképezik a több mint 50 új-zélandi gleccser hóhatárát. Idén több havat találtak, mint az előző két évben, de ez nem jelenti azt, hogy a veszteség csökkenne - magyarázta Andrew Lorrey klimatológus. "20-30 ilyen évnek kellene eltelnie ahhoz, hogy egyáltalán beszélhessünk arról, hogy ezt a veszteséget vissza lehet-e bármilyen mértékben fordítani" - tette hozzá.

A tengeri hőhullámok és a rekordmagas hőmérsékletek hatással vannak a hóhatárokra, ráadásul az ausztráliai bozóttüzek hamuja is beterítette a jeget, amely így több napsugarat nyel el, növelve az olvadás veszélyét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra