Hogyan csökkenthetjük otthoni gépeink fogyasztását?

A fűtés és vízmelegítés után a világítótestek és elektromos gépek fogyasztják a harmadik legtöbb energiát a háztartásokban. Lássuk, mit tehetünk, hogy mérsékeljük fogyasztásunkat e téren, ezáltal spóroljunk rendszeres kiadásainkon.

Megszámoltuk már valaha, hogy mennyi árammal működő gépet használunk otthon? A wifi-routertől a mobilokon, elemtöltőn, laptopon, tévén és lábmasszírozón át a konyhai, fürdőszobai kis- és nagyfogyasztókig, az állandóan bekapcsolt állapotban lévő gépektől (fagyasztó, hűtő) az alkalmanként használtakig (botmixer, mosógép, hajnyíró). Mint az a Tudatos Vásárlók Egyesülete és a GreenDependent Intézet közös cikkében olvasható, egy átlagos háztartásban 28 elektromos gép található, de nem ritka az olyan otthon sem, ahol akár ennek többszeresével kell számolni. A felmérésekből az is kiderült azonban, hogy az emberek közel fele szinte egyáltalán nem használja több otthoni gépét sem, magyarán átgondoltabb vásárlással azok valószínűleg be sem kerültek volna soha a háztartásba.

család, okosotthon, elektromos eszközök
Egyre több az elektromos eszköz a háztartásokban. Fotó: Getty Images

„A fogyasztáscsökkentés első lépése lehet tehát, ha megpróbáljuk csökkenteni az elektromos eszközeink számát – és tényleg csak a legfontosabb feladatokhoz használunk áramot” – olvasható a cikkben. A legtöbben a DVD-lejátszókat, hajsütővasakat, szeletelőgépeket, szendvicssütőket és rádiókat jelölték meg szinte sohasem használt eszközként háztartásukban, de csokiszökőkúttól a kazettás magnón át a vákumfóliázóig számos egyéb eszköz felkerült még a vonatkozó listára. „Szeretünk ugyan arra hivatkozni, hogy a gépekkel időt spórolunk, és kényelmesebb lesz az életünk, de nem mindegy, hogy kényelmesebb vagy elkényelmesedett!”

Nemcsak a felesleges gépek jelentenek gondot, hanem az is, hogy a legtöbbet fogyasztó háztartási nagygépek jelentős része régebbi modell, ezáltal gyakran nem kellően energiahatékony. A Tudatos Vásárlók és a GreenDependent Intézet szerint mégsem az azonnali csere jelenti a megoldást a problémára, mert bár az új gépek beszerzése előbb-utóbb megtérül, de azok gyártása és szállítása egyaránt jelentős károsanyag-kibocsátással és erőforrás-felhasználással jár. A gyártás, csomagolás és szállítás környezetterhelése, valamint a régi gépek elektronikai hulladékká válása mind-mind óriási probléma napjainkban.

Mivel tudjuk tehát kordában tartani meglévő gépeink fogyasztását? A két szervezet az alábbi tanácsokat gyűjtötte össze.

  • Figyeljünk oda a beállításokra és karbantartásra a gépek hatékony működése és élettartamának meghosszabbítása érdekében.
  • Mérjük a gépek fogyasztását fogyasztásmérővel a hatékony használat érdekében, hogy tisztában legyünk vele, melyik program használja a legkevesebb energiát, illetve mennyit pazarolunk a felesleges használattal.
  • Ahol tudjuk, kerüljük, iktassuk ki a készenléti üzemmódot.
  • Javíttassuk vagy javítsuk meg a berendezéseket, ha lehet (és ha ebben nem akadályoz bennünket a gépekbe gyárilag beépített tervezett elavulás).
  • Az olyan gépeket, amelyekre csak ritkán, alkalmanként van szükség, kölcsönözzük, használjuk közösen másokkal.

Amennyiben mégis új gépet vásárlunk, válasszunk a lehetőségekhez mérten energiatakarékos, környezetbarát modellt. Felújított (azaz használt, de szerelő által bevizsgált, garanciás) gép beszerzését szintén érdemes lehet megfontolni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +0 °C
Minimum: -2 °C

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, legfeljebb kisebb körzetekben átmenetileg válhat szakadozottá a felhőtakaró. Hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat. A légmozgás gyenge, mérsékelt marad. A hőmérséklet délután és késő este egyaránt -3 és +3 fok között várható. A tegnapi havat hozó hidegcsepp helyét anticiklonális hatás vette át, így immár nem kell fronthatástól tartani. A frontérzékenyek is nyugodtabb, panaszmentes időszakra számíthatnak tehát.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra