Furcsa módszerrel állítanák meg az olvadást

Nagy testű növényevő állatokkal kellene benépesíteni az északi-sarki tundrát, hogy helyreállítsák az egykori mamutlegelők ökoszisztémáját, és mérsékeljék a globális felmelegedés hatásait - vélik az Oxfordi Egyetem kutatói. A szakemberek gazdaságilag életképesnek tartják ezt a tervet.

A legelő állatok - mint a lovak vagy a bivaly - át tudják alakítani a körülöttük lévő tájat - például gátolják a fák növekedését azáltal, hogy összetapossák vagy megeszik a növendékfákat. Amikor ezt a folyamatot hasznosítják az ökoszisztéma korábbi állapotának helyreállítására, azt újravadonosításnak nevezik. A folyamat viszont felhasználható egy ökoszisztéma mássá alakítására is, amikor egy kívánatosabb állapotot akarnak létrehozni. Ezt nevezik megafaunális ökoszisztéma tájalakításnak - ismertették a szakértők.

bölények, bivalyok, lovak, nagytestű állatok, növényevők, legelés, klímaváltozás, tundra, permafroszt, olvadás, globális felmelegedés
Bivalyok segíthetnek a permafroszt megóvásában. Fotó: iStock

Visszahozhatják a mamutszteppéket

A talajmelegedés kellemetlen következményeiről itt olvashat!

A füves ökoszisztéma - az úgynevezett mamutsztyeppe - a pleisztocén földtörténeti korban létezett, azonban eltűnt, amikor a nagy növényevők - köztük a gyapjas mamutok - kihaltak. Napjainkban viszont a lovak és a bivalyok lehetnének a "tájépítészek", akik átalakítanák napjaink tundráját legelőkké. Az erdős vegetáció eltávolításával, a fű növekedésének erősítésével és a hó összetaposásával a nagy emlősök növelnék a földet érő, visszaverődő napsugárzás mennyiségét.

Ez miért jó?

A füves területek kedveznek a szén elnyelésének a füvek mély gyökereiben, és lehetővé teszik, hogy a téli hideg mélyebben behatoljon a talajba. Ezek a változások együttesen hűtik az észak-sarki térség földjeit és késleltetik az örökfagy - permafroszt - olvadását .

"Az Északi-Sark már most is változik , ráadásul gyorsan. A semmittevés azt jelenti, hogy teret adunk a gyors, visszafordíthatatlan változásoknak. Bár az északi-sarki ökotájépítés tudományát még nem igazán tesztelték, benne van a lehetőség a dolgok jelentős megváltoztatására, komolyan fontolóra kell venni a cselekvést a térség érdekében" - mondta Marc Macias-Fauria, a tanulmány vezetőszerzője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra