Ennyien haltak meg a felmelegedés miatt

A hőség miatti halálozások 37 százalékáért az emberi tevékenység okozta klímaváltozás és globális felmelegedés a felelős - derült ki egy, a témában készült átfogó tanulmányból.

Fokozódó, extrém szélsebességű viharokat és ezzel együtt növekvő viharkárokat hoz a klímaváltozás Magyarországon a meteorológus szerint. Részletek itt.

A szakértők szerint ráadásul ez csupán egy része a klímaváltozás okozta halálozásnak. A felmelegedés miatti extrém időjárási körülmények, így a viharok, áradások, aszályok következtében még többen halnak meg évente. A hőmérséklet növekedésével pedig exponenciálisan emelkedni fog a halálos áldozatok száma a jövőben is.

A hőmérséklet emelkedésével egyre több halálos áldozata lesz a hőségnek a jövőben
A hőmérséklet emelkedésével egyre több halálos áldozata lesz a hőségnek a jövőben. Fotó: Getty Images

Dél-Amerika, Európa és Ázsia is veszélyben

A kutatók az 1991 és 2018 közötti időszakra vonatkozóan vizsgálták világszerte 732 városban a hőség miatti halálozás alakulását. Ana Vicedo-Cabrera, a Berni Egyetem epidemiológus kutatója, a tanulmány vezető szerzője elmondta, eredményeik szerint a vizsgált városokban évente mintegy 9700 halálozás kapcsolható a klímaváltozás okozta felmelegedéshez, de ez az adat globálisan jóval magasabb. A szakember kiemelte továbbá, hogy ezeket a haláleseteket akár meg is lehetne előzni, mivel közvetlenül az emberi tevékenység felelős értük.

A klímaváltozás okozta felmelegedés miatti halálozás aránya Dél-Amerika városaiban a legmagasabb, de Európa és Ázsia déli része ugyancsak súlyosan érintett. A kutatás szerint a brazíliai Sao Paulóban következik be a legtöbb hőség miatti haláleset, évente átlagosan 239. Az Egyesült Államokban a hőség okozta halálozások 35 százalékáért felelős a klímaváltozás a tanulmány szerint. Összesen 200 amerikai városban évi mintegy 1100 ilyen haláleset történik, ebből a legtöbb, 141 New Yorkban. Honoluluban volt a legmagasabb, 82 százalék az éghajlatváltozásnak tulajdonítható hőség okozta halálesetek aránya.

A tudósok a 732 város több évtizedes halálozási adatainak felhasználásával grafikonokkal ábrázolták, hogy az egyes városok halálozási aránya hogyan változik a hőmérsékletet növekedése miatt. Egyes városok jobban alkalmazkodnak a hőséghez, mint mások, amiben kulturális és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszhatnak Vicedo-Cabrera szerint. Az így kapott görbéket a kutatók olyan számítógépes szimulációkkal vetették össze, amelyek a felmelegedés nélküli világ adatait mutatták. A kettő különbsége mutatta meg, hogy a halálozások hány százalékáért felelős az ember okozta felmelegedés. Ezek alapján a halálesetek 37 százaléka az emberi tevékenység miatti felmelegedésre vezethető vissza. A kutatás eredményei a Nature Climate Change című tudományos folyóiratban jelentek meg hétfőn.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt az ország keleti felében-harmadában még több lehet a felhő, majd ott is gomolyosodik a felhőzet. Másutt gomolyfelhős, napos időre számíthatunk. Elszórtan várhatók záporok, jégdara záporok, elsősorban a Duna-Tisza közén zivatarok is kialakulhatnak. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 16 fok között alakul. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Az előrejelzések szerint a szerdai napot kettős fronthatás dominálja majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra